ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2024 roku
Impreza turystyczno-krajoznawcza
Elbląg i Mierzeja Wiślana
Wycieczka do Elbląga w dniach od 1 do 5 września 2021 roku
(od środy do niedzieli)
Fotorelację z wycieczki do Elbląga znajdzieśz tutaj
___________________________________________________________________________________________________________
RAPORT Z VI RAJDU
ŚLADAMI LUBUSKICH ZAMKÓW, PAŁACÓW I DWORÓW OKOLICE LUBSKA I BRODÓW
25 września 2021 roku
Zdjęcia z Rajdu znajdziesz tutaj.
___________________________________________________________________________________________________________
ZŁOTA POLSKA JESIEŃ
6-10 października 2021 roku
Zdjęcia:
Benia Burghart, Aleksander Grabowski i Kazimierz Kamińsk, Marian Piekarczyk
___________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA DO SZCZECINA
24.10.2021 r.
OPERA na ZAMKU
Balet „Świecie dziwny/Coming together”
Po przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, grupa 45 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” pojechała na drugą w tym roku wycieczkę muzyczną do Szczecina.
Przywitaliśmy się z miastem spacerem po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Weszliśmy pod Wieżą Dzwonów na Mały Dziedziniec, potem na Duży Dziedziniec z piękną Wieżą Zegarową.
Wieczorem poszliśmy do Opery na Zamku, mieszczącej się w skrzydle wschodnim zamku. Obejrzeliśmy spektakl składający się z dwóch baletów. Pierwszym z nich był balet „Świecie dziwny” w choreografii Roberta Glumbka z muzyką kultowych piosenek śpiewanych przez Marka Grechutę, Ewę Demarczyk i Czesława Niemena. Drugim był „Coming together” w choreografii Kevina O’Day’a z muzyką Frederica Rzewskiego, wykonaną przez siedmiu instrumentalistów i Głos. Orkiestrą dyrygował Jerzy Wołosiuk. Obaj choreografowie za pośrednictwem tancerzy podjęli próbę odpowiedzi na pytania: czy „dziwny jest ten świat”, czy akceptujemy „inność”, czy „ludzi dobrej woli jest więcej”? Czy umiemy być jednością i czy umiemy być ludźmi w realiach dzisiejszego świata? Zespół muzyków i Głos przekazywali całą energię, dramaturgię i przede wszystkim współpracowali z tancerzami przy tworzeniu niesamowitej aury.
Piękną kreację stworzył Jeppe Jakobson, który tańczył w wysokich obcasach i sukience, jednoznacznie manifestując potrzebę tolerancji dla inności i mniejszości, potrzebę przeciwstawienia się przemocy i pogardzie. Tancerze pokazali różne stany emocjonalne - nadzieję
i radość, ale też strach i niepokój. Spektakl wywołał w nas wiele wzruszeń, ale także zmusił do głębokich przemyśleń.
Tekst – Maria Karbowska
___________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA
NA JARMARK BOŻONARODZENIOWY
WE WROCŁAWIU
23-25.11.2021
W dniach 23-25.11.2021 roku grupa członków z Oddziału PTTK Stilon Gorzów Wielkopolski pojechała do Wrocławia na Jarmark Bożonarodzeniowy. Organizatorem wycieczki była Małgorzata Balbierz.
Album z fotografiami z wycieczki znajdziecie tutaj.
___________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA DO SZCZECINA
14.11.2021
Opera na Zamku – musical „My Fair Lady”
14 listopada, dokładnie w 57 rocznicę polskiej premiery musicalu „My Fair Lady” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, grupa 50 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego oglądała ten musical na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. Musical stworzyli dwaj panowie – Alan Jay Lerner napisał libretto i teksty piosenek, muzykę skomponował Frederick Loewe. Cóż to były za piosenki, same szlagiery: Przetańczyć całą noc, Jeden mały szczęścia łut, Czekaj no Higgińszczaku. Tak chciałabym.
Musical opowiada historię „kopciuszka”, londyńskiej kwiaciarki, córki śmieciarza, Elizy Doolittle, która marzy o dobrobycie. Profesor Henry Higgins podejmuje się zadania przemienienia ulicznej kwiaciarki w damę wyższych sfer. Przez trzy godziny oglądaliśmy dzieło tworzenia nowej Galatei przez pana Higginsa, poprzez swoistą tresurę Elizy w nauczenie jej prawidłowej angielskiej wymowy. Wreszcie Henry Higgins przedstawił Elizę ludziom zabierając ją na bal do ambasady i wyścigi do Ascot, i to wcale nie koni, a „wyścigi” kreatorów mody. Zobaczyliśmy piękne kostiumy, dosyć uwspółcześnione, do nich dopasowane kolorowe buty i kapelusze. O kostiumy zadbała Dorota Sobak-Ciołkosz.
Profesor Higgins razem z pułkownikiem Pickeringiem upojeni swoim sukcesem nie zauważyli osobistych osiągnięć Elizy, traktowali ją jako obiekt eksperymentu. Eliza miała dość tego i odeszła zostawiając obu panów, szczególnie okropnego profesora Higginsa. Jednak, jak to w dobrym musicalu bywa, wróciła do Higginsa, który zdawał się być w niej zakochany. Było parę niespodzianek, nam największą ucztę sprawił Janusz Kruciński, który wcielił się w profesora Higginsa. Pamiętamy go z takich musicali jak Evita, Jekyll&Hyde czy Notre Dame de Paris.
Inną niespodzianką był wjazd na scenę dużego, piętrowego, czerwonego, londyńskiego autobusu. Zachwyciliśmy się baletem, chórem i orkiestrą pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.
Po spektaklu owacjom nie było końca. To było przedstawienie pełne prawdziwych emocji i wzruszeń, tak mówili o nim uczestnicy wycieczki.
Przed spektaklem był czas na spacer po Szczecinie. Zajrzeliśmy do archikatedry św. Jakuba, kościoła św. Piotra i św. Pawła, na Plac Orła Białego i na Plac Solidarności. Zdążyliśmy wypić kawę i lampkę wina.
Wycieczkę, z ramienia Zarządu Oddziału PTTK „Stilon”, zorganizowała i prowadziła Maria Karbowska.
Tekst – Maria Karbowska
___________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA DO SZCZECINA
Opera na Zamku – Operetka Johanna Straussa
„Zemsta nietoperza”
12.12.2021 r.
Na ostatnią w 2021 roku imprezę z planu imprez Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” wybrało się 50 członków i osób nie zrzeszonych w naszym Oddziale. Pojechaliśmy zobaczyć operetkę Johanna Straussa „Zemstę nietoperza”, która od prawie półtora wieku bawi publiczność na całym świecie. Historia zaczyna się w mieszczańskim domu, przechodzi przez salę balową, aby zakończyć się… w więzieniu. Intryga, przebrania, walce, kuplety – to wszystko stworzyło niepowtarzalną atmosferę i pozwoliło nam przeżyć wspaniały wieczór w operze, wypełniony śpiewem i śmiechem. Daliśmy się uwieść magii operetki. Przyczynił się do tego książę Orlofski, w którego wcielił się Michał Sławecki, śpiewając jego partię cudnym kontratenorem. Pierwszy raz, na żywo, mogliśmy usłyszeć taki głos. Podziwialiśmy wszystkich aktorów, chór i balet Opery na Zamku i niezawodnego dyrygenta orkiestry Jerzego Wołosiuka.
Przed spektaklem był czas na kawę, lampkę wina, spacer po Jarmarku Bożonarodzeniowym, wzięcia udziału w konkursach i licznych atrakcjach przygotowanych na Jarmark. Kilka osób wzięło udział w ciągnięciu losów z pytaniami dotyczącymi Szczecina. Ja wylosowałam pytanie o liczbę schodów prowadzących na szczyt Wieży Zegarowej Zamku Książąt Pomorskich. Jest ich 212, zmieściłam się w granicy błędu i wybrałam sobie nagrodę – przewodnik „Szlak Gryfitów”. Na Jarmarku były stoiska z regionalnymi potrawami, karuzele, mnóstwo kolorowych choinek, przechadzał się Mikołaj i operowy kot, który tym razem przebywał w pomieszczeniach Informacji Turystycznej.
Na zakończenie wycieczki prezes Zarządu Oddziału Ryszard Bronisz złożył wszystkim najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Do zobaczenia w nowym 2022 roku.
Wycieczkę z ramienia Zarządu Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” przygotowała i pro-wadziła Maria Karbowska.
Tekst – Maria Karbowska
___________________________________________________________________________________________________________
XXXII Rajd z cyklu „Góry i Parki Narodowe”
Kielce – Góry Świętokrzyskie
31 lipca - 8 sierpień 2021 r.
Rajd wiernie ilustrują zdjęcia Beni Burghardt, Alka Grabowskiego
i Mariana Piekarczyka.
__________________________________________________________________________________________
Wycieczka turystyczno-krajoznawcza
„Szlak Orlich Gniazd”
7-11 lipca 2021 r.
Wycieczka do krainy z niezwykłymi formami skalnymi, na których w czasach Kazimierza Wielkiego (1310-1370) wybudowano zamki dla obrony Krakowa. Co prawda zamki zniszczone zostały w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, ale nawet ruiny ciągle imponują połączeniem świata przyrody z tym co stworzyli ludzie.
Wycieczkę przygotowała i prowadziła Małgorzata Balbierz.
Dzień pierwszy - 7 lipca
Wyjazd o godz. 6.00 spod hali sportowej przy ul. Czereśniowej. Wszyscy stawili się punktualnie. Do hotelu „Ibis” w Częstochowie dojechaliśmy ok. godz. 16.00.
Przywitała nas przewodniczka, Karolina Pio, która była z nami przez cały czas. Po posiłku wyruszyliśmy na wieczorny spacer po Częstochowie. Klasztor na Jasnej Górze zobaczyliśmy z dołu, z placu dla pielgrzymów, potem długi spacer główną aleją miasta, podziwiając zabytkowe obiekty, murale i często tu obecną sztukę współczesną. Zachwycił nas nowoczesny Stary Rynek.
Dzień drugi - 8 lipca
Jako pierwszy obejrzeliśmy z daleka zamek w Mirowie, ponieważ jest remontowany, a tym samym niedostępny dla zwiedzających. Pod murami tego zamku legitymacje PTTK, a tym samym członkostwo w naszym Oddziale otrzymało 11 osób. Drugi był zamek w Bobolicach już w pełni odbudowany, komnaty wyposażone w zabytkowe meble i przedmioty. Stoi na wysokiej skale, trzeba było się wdrapać. Następnie pojechaliśmy na Górę Zborów, by podziwiać atrakcyjne formy skalne.
Najważniejszy tego dnia był zamek w Ogrodzieńcu, największy w kompleksie Orlich Gniazd, wzniesiony najwyżej - 515 m n.p.m., choć w ruinie, ale ciągle imponujący architektonicznym rozmachem. W murach tego zamku nakręcono wszystkie sceny z filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Dzień trzeci - 9 lipca
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zaczęliśmy od Bramy Krakowskiej, by doliną Prądnika przejść do Ojcowa. Jak w dniach poprzednich było bardzo gorąco, ale tym razem zanosiło się na deszcz. I przyszedł, na szczęście gdy już dotarliśmy do pierwszej dużej restauracji. Z nieba lały się strugi wody, a także padał grad o wielkości orzecha. Gdy ruszyliśmy w drogę, nadeszła druga burza z piorunami. Ostatecznie jednak dotarliśmy na Pieskową Skałę, do największego i dobrze zachowanego zamku, ale z powodu burzy wyłączono prąd elektryczny i mogliśmy wejść tylko na dziedzińce zamku. Miejscowy przewodnik interesująco opowiadał o historii zamku.
Dzień czwarty - 10 lipca
Dużo zamków i przeprowadzka. Przenosimy się do hotelu w Sosnowcu. Na trasie jako pierwszy zamek Olsztyn, imponujący kompleks, choć zrujnowany.
Obejrzeliśmy zespół pałacowo-ogrodowy we wsi Pilica, w XIX wieku odbudowany w stylu neorenesansowym, całkiem dobrze zachowany, ale niszczejący na naszych oczach. Potem zamek Pilcza we wsi Smoleń, znakomicie przygotowany dla zwiedzających, tyle że wymagający wspinania się po wysokich schodach. Na zakończenie zamek Rabsztyn, choć także w ruinie, ale świetnie zagospodarowany, z własnymi przewodniczkami.
Dzień piąty - 11 lipca
Pod względem zwiedzania krótki, bo już o 13:00 ruszaliśmy w drogę powrotną. Zobaczyliśmy Pustynię Błędowska, czyli jedyną w Europie prawdziwą pustynię, choć z pasmem lasu na horyzoncie. Nie jest prawdą, że to pustynia zarośnięta. Mikrej roślinności na piachu tyle samo co w Afryce.
Ostatnim punktem programu był spacer po Olkuszu, mieście starym, ale bardzo ładnie odnowionym z ogromną ilością kwitnących kwiatów, a nawet kwietną ścianą w kształcie Polski. Tu na rynku odbyło się oficjalne pożegnanie z przewodniczką Karoliną Pio, która była znakomicie przygotowana do prowadzenia naszej wycieczki, podziwialiśmy jej zasób wiedzy, ładną polszczyznę i takt. Mówiła często: „Moi państwo!”. Tak, możemy być jej ludźmi. Zapowiedziała, że spotkamy się na wycieczce do Elbląga i na Mierzeję Wiślaną.
Do Gorzowa dojechaliśmy szczęśliwie ok. godz. 21:00. Przez cały czas fachowo woził nas kierowca Tomek Kleist z firmy przewozowej Polonez.
Wszyscy uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Alkowi Grabowskiemu za wskazanie tego ciekawego kierunku i opracowanie trasy oraz Małgorzacie Balbierz za kierowanie wycieczką, troszczenie się o uczestników i o nasze wspólne pieniądze.
Krystyna Kamińska
___________________________________________________________________________________________________________
ZLOT RODZINNY NAD MORZEM
Władysławowo, 17–22.06.2021
W dniach 17-22.06.2021 r. odbył się tradycyjny Zlot Rodzinny nad Morzem. Był to już dwudziesty drugi zlot organizowany przez Oddział Zakładowy PTTK „Stilon”.
Poniżej linki do folderów ze zdjęciami z imprezy, z możliwością ich pobrania:
z dnia pierwszego z dnia drugiego
z dnia trzeciego z dnia czwartego z dnia piątego
Filmik Kazimierza Kamińskiego ze Zlotu „Władysławowo 2021”, w którym wykorzystano opis imprezy autorstwa Krystyny Kamińskiej znajdziecie tutaj.
__________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA DO SZCZECINA
OPERA na ZAMKU – Giacomo Puccini „Madama Butterfly”
12.06.2021 r.
Po prawie półtora rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa grupa 31 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” pojechała na wycieczkę do Szczecina.
Przywitaliśmy się z miastem spacerem po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, a wieczorem poszliśmy do Opery na Zamku, mieszczącej się w skrzydle wschodnim zamku. Obejrzeliśmy operę „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego.
Pełną relację znajdziesz tutaj
___________________________________________________________________________________________________________
""Złota Polska Jesień" - BOGATYNIA
Filmową relację kolegi Mariana Piekarczyka z październikowej wycieczki z cyklu "Złota Polska Jesień" - BOGATYNIA znajdziecie pod linkiem:
https://drive.google.com/file/d/1eCGAoR26evMMP_Eh1rvpHfzDGWyCCBKE/view
___________________________________________________________________________________________________________
Fotograficzny reportaż z imprezy integracyjnej
Danków 2021
___________________________________________________________________________________________________________
Rajd górski „Bieszczady“ w dniach 14- 22.08.2021 r.
14.08.2021 r. - sobota.
Wcześnie rano o 5:00 z Gorzowa Wielkopolskiego grupa turystyczna wyjechała na rajd górski w Bieszczady do Ustrzyk Górnych. Podróż trwała ok. 14 godz. Grupa 29 osób została zakwaterowana w Hotelu Górskim PTTK.
15.08.2021 r. - niedziela.
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od wędrówki po Bieszczadach, udaliśmy się do Pszczeliny - Widełki znajdującej się w Parku Krajobrazowym Doliny Sanu, celem było studenckie schronisko Koliba a następnie zejście do miejscowości Bereżki. Na początku wyjścia na szlak w punkcie kasowym Bukowe Berdo, zażądano od nas opłaty za wstęp do Parku Krajobrazowego, pierwszy raz podczas wieloletniej turystyki pieszej spotkaliśmy się, z pobieraniem opłat za wstęp do Parku Krajobrazowego. Jednak po chwili rozmowy pracownik BPN, odstąpił od pobierania jakichkolwiek opłat od naszej grupy. Przejście piesze zapoznało nas z Bieszczadami oraz wspaniałym widokiem na Połoninę Caryńską.
16.08.2021 r. poniedziałek.
W góry, góry przyjacielu miły.
Krajobrazy z mgły się wyłoniły.
Połonina Caryńska, Królowa Połonin,
w majestacie wynurza się z dolin.
Mimo lekkiego porannego deszczu, po śniadaniu, zdecydowaliśmy się na wyjście z Berehów Górnych aby dotrzeć czerwonym szlakiem do Połoniny Caryńskiej. Królowa Połonin przywitała nas wspaniałymi widokami a na wysokości 1297 m n.p.m. mimo porannego deszczu nie doświadczyliśmy trudnych warunków, jedynie dość mocny wiatr stawiał opór podczas wędrówki. Wyjście piesze zakończyliśmy w Ustrzykach Górnych niedaleko Hotelu.
17.08.2021 r. wtorek.
Burzowy i deszczowy poranek zmienił nasze plany zamiast wyjścia pieszego na Połoninę Wetlińską. Pojechaliśmy do Komańczy, zwiedziliśmy Nową Cerkiew. Poprzednia Cerkiew spaliła się w 2006 r., została odbudowana w 2008 r. i jest wierną kopią poprzedniej. Obecnie jest to cerkiew prawosławna. Następnie odwiedziliśmy Klasztor Nazaretanek, gdzie był więziony Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński. W Cisnej zwiedziliśmy kultowy Bar Siekierezada. Podczas przejazdu mieliśmy okazję zobaczyć rzadkie okazy zwierząt, był to bocian czarny i wilk, który przeleciał przed autobusem.
18.08.2021 r. środa.
Rozpogodzenie i dobre warunki pozwoliły nam zrealizować wtorkowy plan. Z Wetliny żółtym szlakiem weszliśmy na Przełęcz Orłowicza i granią Połoniny Wetlińskiej przez Osadzki Wierch / 1253 m n. p.m. /dotarliśmy do nowej Bacówki. Bacówka ta jest tymczasowa, gdyż kultowe schronisko tzw. Chatka Puchatka została zburzona i budowane jest nowe schronisko, które buduje BPN. Zejście do Berehów Górnych było nieciekawe, miejscami było bardzo ślisko i czas przejścia się wydłużył.
19.08.2021 r. czwartek.
Wystąpiła mała korekta planu. Z Przełęczy Wyżniańskiej przeszliśmy przez Małą do Wielkiej Rawki /1307 m n.p.m. / Następnie parę osób udało się na Krzemieniec - trójstyk granic: Polski, Słowacji i Ukrainy. Z Wielkiej Rawki szlakiem niebieskim do Ustrzyk Górnych. Przejście było bardzo interesujące, bo bukowe lasy karpackie są bardzo majestatyczne i wyjątkowe.
20.08.2021 r. piątek.
Krótki był przejazd do Wołosate. W osadzie tej rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki, który prowadzi do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Z Wołosatego udaliśmy się niebieskim szlakiem na Tarnicę najwyższy szczyt Bieszczadów Zachodnich / 1346 m n.p.m. /. Na szczycie stoi krzyż, który został w 2000 r. poświęcony przez ówczesnego biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego. Była okazja do wręczenia legitymacji członkowskich dla: Ewy Chmielnickiej, Grażyny Grudzińskiej, Krystyny Lewandowskiej, Andrzeja Lewandowskiego i Jana Koryluk. Na szczycie panował wzmożony ruch z powodu dobrej pogody. Schodziliśmy przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych.
21.08.2021 r. sobota.
Dzień zaczęliśmy od zwiedzania Pokazowej Zagrody Żubrów ok. 2 km przed Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany. Z tarasów widokowych obserwowaliśmy żubry. Następnie w Smolniku nad Sanem zwiedziliśmy Cerkiew, która jest wpisana na listę „Unesco“. Ciekawa drewniana świątynia zbudowana w stylu bojkowskim. Lutowiska były kolejnym punktem zwiedzania. Wieś gminna, wróciła do Polski po korekcie granic w 1951r. W pobliżu Lutowisk są wzgórza widokowe, z których można obserwować piękne panoramy Bieszczadów.
Po obiadokolacji został przeprowadzony Konkurs wiedzy o Bieszczadach. Wszystkie osoby pozytywnie zaliczyły konkurs i Kol. Marysia rozlosowała 5 nagród. Były to książeczki GOT z potwierdzeniami przebytych tras. Podczas pobytu w Bieszczadach uzyskaliśmy 85 pkt. GOT. Co kwalifikuje do zdobycia popularnej górskiej odznaki turystyczne - „§ 12. 1. GOT PTTK popularną można zdobywać po ukończeniu 7 roku życia. 2. Ustala się następujące ilości punktów koniecznych do zdobycia poszczególnych stopni popularnego oraz małych GOT PTTK:
- popularny 60 punktów,
- mały brązowy 120 punktów,
- mały srebrny 360 punktów,
- mały złoty 720 punktów".
22.08.2021 r. niedziela.
Przygoda z Bieszczadami dobiegała końca. Po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp.
Juliusz Kuźma
___________________________________________________________________________________________________________
PREZES ODDZIAŁU:
Aleksander GRABOWSKI
tel. nr +48 600 983 386
e-mail: alekgraba53@wp.pl
_____________________________________
WICEPREZES ODDZIAŁU:
Kazimierz KAMIŃSKI
tel.kom. 696 865 795
e-mail: kaminski.k@poczta.fm
_____________________________________
WICEPREZES ODDZIAŁU d/s OSOBOWYCH:
Marta PIEPRZYK
tel. 608 633 350
e-mail: map59@interia.pl
____________________________________________________
Biuro Oddziału
czynne jest w czwartki
w godz. 15:00 - 16:00
Wystarczy tylko wypełnić zeznanie podatkowe wpisując nr KRS: 0000169865 i nazwę Oddziału jako cel szczególny.
Wnioskowaną kwotę otrzymamy za pośrednictwem ZLOP i wykorzystamy na realizację celów statutowych.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
na cele statutowe Oddziału PTTK STILON!
Możesz wesprzeć naszą działalność, przekazując nam DAROWIZNĘ NA CELE STATUTOWE.
Darowizny takie, po spełnieniu określonych warunków, mogą również być odpisane od Twojego dochodu.
Aby skorzystać z tej ulgi podatkowej należy wpłacić wybraną przez siebie kwotę na nasz rachunek z adnotacją
„Darowizna na cele statutowe".
Nr konta:
72 2490 0005 0000 4500 8385 3642
Osoby fizyczne mogą przy rocznym rozliczeniu podatkowym odliczyć od swojego dochodu kwotę darowizny
stanowiącej do 6% swojego dochodu (podstawa prawna: art. 26,
ust. 1, punkt 9 Ustawy O podatku dochodowym
od osób fizycznych z dn. 26.07.1991 r. z późniejszymi zmianami).