Komunikaty


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta

w Gorzowie Wielkopolskim

 

zaprasza

 

 

na promocję książki „Polska Pani Warta” oraz spotkanie z autorami publikacji. Słowo wstępne wygłosi Zbigniew Czarnuch, historyk, regionalista, pomysłodawca opracowania. Spotkanie odbędzie się 5 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w sali 110 Biblioteki Herberta przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).

 

  

Specjalnie dla Państwa podczas spotkania wystawiona zostanie kopia mapy „Das Warthe Bruch” z 1786 r. udostępniona przez Pana Ryszarda Bronisza.

 

Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia publikacji „Polska Pani Warta”. To książka o Warcie. O rzece wyśpiewanej przez pokolenia Polaków. Najpierw w skocznym rytmie mazurka jako wojskowej piosenki legionów generała Henryka Dąbrowskiego, by w następnym stuleciu nabrać dostojeństwa poprzez awans do rangi narodowego hymnu.

 

Książka traktuje o rzece nam, Lubuszanom Północy, sercu najbliższej [...]. Warta jest jednym z dominujących elementów naszych dziejów jako szlak najdawniejszych wędrówek myśliwych i zbieraczy, potem osadnictwa hodowców bydła i rolników, ludów kultury łużyckiej, a po nich słowiańskich rybaków, wreszcie jako rzeka graniczna i droga wodna, z jej dramatami częstych powodzi i wytrwałymi próbami ich okiełznania.

 

To ona wyraziście wyznacza skrawek Ojczyzny, za który czujemy się szczególnie odpowiedzialni. Zdziwieni faktem, że dotąd nasza Warta nie doczekała się należnego hołdu w postaci książki, która w popularnej formie ukazuje jej rangę w życiu dawnych i obecnych mieszkańców Lubuskiego, lukę tę postanowiliśmy wypełnić.

 

Zbigniew Czarnuch, „Warta była tu zawsze”, fragment książki.

 

Serdecznie zapraszam

Grażyna Kostkiewicz-Górska

 

 


 

 

 

23 października 2022 r.

w siedzibie PTTK Ziemi Gorzowskiej odbyła się

REGIONALNA KONFERENCJA ODDZIAŁÓW PTTK WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

 

W Konferencji uczestniczyło 16 delegatów wybranych podczas walnych zjazdów. Gośćmi Konferencji byli przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK: wiceprezes ZG Waldemar Osypiuk, Jerzy Kufel - przedstawiciel Komisji ZG PTTK do współpracy z Wojskiem Polskim, Mateusz Przyjazny - członek Sądu Koleżeńskiego, Krystian Grajczak - członek Komisji Rewizyjnej.

 

Na przewodniczącą Konferencji została wybrana Danuta Cierpisz, jej zastępcą został Konrad Majewski i sekretarzem Hanna Rudzińska.

 

Dyskutowano głównie na temat oznakowanie szlaków w województwie lubuskim, podkreślając brak środków i kursów dla znakarzy. Mówiono o potrzebie prowadzenia kursów dla przewodników.

 

Wybrano nowe władze Lubuskiego Porozumienia Oddziałów (LPO) – przewodniczącą została Danuta Cierpisz, a jej zastępcą Waldemar Osypiński.

 

Nasze województwo na XX Walnym Zjeździe PTTK będzie reprezentowało trzech delegatów w osobach: Danuty Cierpisz, Konrada Majewskiego i Elżbiety Łopacz-Bącal.

 

Z Oddziału PTTK ,,Stilon” w konferencji uczestniczyli: Ryszard Bronisz, Juliusz Kuźma i Aleksander Grabowski.

 

Tekst i zdjęcia Aleksander Grabowski

 


 

 

 

Szanowni Państwo,

Opera Wrocławska została nagrodzona aż 5 statuetkami Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. W tym najważniejszym konkursie dla teatrów muzycznych i operowych wyróżniani są najwybitniejsi artyści i twórcy polskich i światowych scen.

 

Najlepszy spektakl, najlepsi śpiewak i śpiewaczka operowi, najlepszy dyrygent oraz najlepszy plakat teatralno-muzyczny – w tych kategoriach triumfowaliśmy podczas rozdania XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Przyznane statuetki to wielki sukces wrocławskiej sceny operowej, dowód na znakomicie wykorzystany potencjał wszystkich pracowników Opery Wrocławskiej oraz sygnał: jeżeli do opery, to tylko do Wrocławia!

 

Opera Wrocławska zdobyła statuetkę w kategorii Najlepszy spektakl za operę Tosca w reż. Michaela Gielety. Kapituła konkursu doceniła Operę Wrocławską za udowodnienie, "że nawet klasyczne, dobrze znane widzom historie można opowiadać na nowo, żonglując epokami i przynależnymi im stylami. (…) Spektakl rezonował w recenzjach i komentarzach widzów jako wyjątkowo piękne i intensywne muzyczne doświadczenie, wynoszące Operę Wrocławską na światowy poziom artystyczny."

 

Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej, odbierając nagrodę w imieniu artystów, podkreśliła: To nagroda dla twórców Toski i całego zespołu Opery Wrocławskiej. Dla wszystkich, którzy ze mną pracują każdego dnia. To dla mnie szczególny spektakl, pierwszy, który razem z Mariuszem Kwietniem, dyrektorem artystycznym i Bassemem Akiki, dyrektorem muzycznym, przygotowaliśmy dla publiczności po objęciu dyrekcji i po pandemii. Włożyliśmy w niego bardzo dużo serca, chcąc pokazać, jakiego poziomu artystycznego widzowie mogą spodziewać się na scenie. Wszystko, co robimy, robimy dla publiczności. Chcemy, by widzowie wychodzili z naszych spektakli wzruszeni i chcieli wracać. Otrzymane przez nas nagrody pokazują, że to, co robimy, robimy dobrze.

 

Sukces wrocławskiego teatru potwierdza nagroda dla Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, który statuetkę w kategorii Najlepszy dyrygent otrzymał również za Toskę. To już druga statuetka Jana Kiepury, która trafia do rąk laureata. Kolejnym sukcesem jest uhonorowanie Aleksandry Kurzak za rolę Agaty w Wolnym strzelcu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, spektaklu który uświetnił obchody 180 lat gmachu Opery Wrocławskiej.

 

Dobór artystów występujących na scenie wrocławskiej został doceniony również nagrodą dla najlepszego śpiewaka operowego, którą otrzymał Ambrogio Maestri, jeden z najbardziej uznanych barytonów na świecie, który wykreował rolę Barona Scarpii w nagrodzonym spektaklu Tosca.

 

W kategorii Najlepszy Plakat Teatralno-Muzyczny nagrodzono Katarzynę Zapart za projekt plakatu do Così Fan Tutte. Laureatka to wielokrotnie nagradzana projektantka, graficzka i plakacistka. Uczestniczka wielu wystaw i publikacji promujących plakat – od Japonii po obie Ameryki.

Cieszymy się ogromnie, artystom gratulujemy i zapraszamy do Opery Wrocławskiej!
CZYTAJ WIĘCEJ

 

Maria Karbowska

 


 

 

 

K O M U N I K A T 

 
 Zarząd Oddziału PTTK „Stilon” dziękuje wszystkim członkom i sympatykom Oddziału za uczestnictwo w zorganizowanych imprezach w sezonie turystycznym 2022.


Liczymy, że wspólnie w roku 2023 będziemy realizować nasze plany, przemierzając szlaki, poznając nowe miejsca i wracać tam, gdzie byliśmy.


Zarząd Oddziału PTTK „Stilon” zachęca do współorganizowania naszych imprez. Prosimy członków o składanie propozycji tematów imprez do planu na 2023 rok. W propozycjach prosimy podać tytuł imprezy, krótki opis, miejsce lub miejsca, datę i czas trwania imprezy.

 

 

Termin składania propozycji imprez do planu na 2023 rok upływa z dniem 31.10.2022 roku.

 

Za Zarząd

Wiceprezes Kazimierz Kamiński

 


 

 

K O M U N I K A T

 

Witam uczestników Rajdu Lubniewice – Zamki. Wyjazd na Rajd w dniu 24.09.2022 r. (sobota) o godzinie 8:00 sprzed Hali Sportowej na ulicy Czereśniowej.


Organizator Aleksander Grabowski

 

 


 

 

 

Dzień dobry. Serdecznie zapraszam na koncert 

 

"Muzyka nowej synagogi Jakub Leopold Weiss"

 

w ramach IX Witnickich Spotkań z Kulturą Żydowską "Na styku kultur" oraz na drugi dzień losy rodzin żydowskich - opowieści Zbigniewa Czarnucha.

 

Na ww. imprezy wstęp wolny.

 

W imieniu Romana Skudynowskiego zaprasza

Aleksander Grabowski.

 


 

 

 

Rowerem na Śnieżkę

 


Nasz młody kolega z Oddziału PTTK Stilon Mateusz Bronisz to człowiek wielu talentów i pasji. Jedną z nich jest jazda na rowerze. Wraz ze swoim tatą wybierają trasy trudne, najczęściej górskie. Jeżdżą sami, albo dołączają do grup wyścigowych. Tak było 4 września 2022 r. Zawodnicy wystartowali o godzinie 8.00 z Karpacza, żeby zdobyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów. Mateusz z numerem startowym 294 dzielnie walczył na podjeździe i już po dwóch godzinach był na szczycie. Dojechał również tata i doszła siostra Alicja, która powitała ich transparentem własnej roboty. Zmęczeni, ale szczęśliwi spełnili swe kolejne wyzwanie. 

Zarząd Oddziału PTTK Stilon składa Mateuszowi gratulacje wraz z życzeniami zdobywania kolejnych szczytów.

 

Może inni członkowie też spróbują!

 

Marek Grechuta, oprócz lirycznych wierszy, pisał takie codzienne np. o kolarstwie:

 

Kiedy wasze auta utkną w tłoku miasta
a opary spalin rozgrzeje żar
przyda wam się „pomysł Kołodzieja Piasta”
docenicie wtedy dwóch kółek czar.

 

No, to na rowery czas wsiadać!

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – rodzina Mateusza

 


 

 

 

 

PODZIĘKOWANIE

 

 

Wszystkim uczestnikom wczorajszego Zjazdu Stowarzyszenia PTTK Stilon w Gorzowie Wlkp. serdecznie dziękuję za aktywny udział.


Dziękuję Krysi, Marcie, Marysi, Alkowi, Kaziowi i Stasiowi za 6 lat wspólnej pracy, konstruktywnych sprzeczek i dyskusji na rzecz naszej małej ale prężnej społeczności.


Gratuluję nowemu zarządowi sukcesów, niech ich decyzje i uchwały zawsze sprawiają radość i zadowolenie członków.

 

Ryszard Bronisz

 


 

 

te okulary szukają właściciela
te okulary szukają właściciela

 

 

Szukamy właściciela!

 

 

Informujemy, że w biurze Zarządu Oddziału PTTK Stilon oczekują na właściciela pozostawione okulary (patrz zdjęcie obok).

 

Okulary można odebrać  w godzinach dyżurowania członków Zarządu - w każdy czwartek od godz. 15.oo do 16.oo.

 

 

Ryszard Bronisz.

 

 

 


 

 

 

N I E D E R F I N O W

 

 

Organizator przypomina, że w dniu 30 lipca 2022 roku zaprasza członków oraz sympatyków Oddziału PTTK Stilon na imprezę turystyczno-krajoznawczą „Niederfinow (podnośnia statków na szlaku Hawela-Odra w Niemczech)”.
Są jeszcze wolne miejsca – zgłoszenia przyjmuje organizator - Marcin Kuźma, tel. 534 122 124, a szczegóły znajdziecie pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1j53sfu01g8NmiIvKMMb-DXve6w3PGA0l/view?usp=sharing

 

 

Marcin Kuźma

 


 

 

 

K O M U N I K A T

 

 

W związku z ogólnym wzrostem cen na większość usług i towarów zwracamy się do członków naszego Oddziału PTTK o ponowne przeanalizowanie swoich możliwości finansowych do uczestniczenia w organizowanych przez nas imprez.


Organizatorów poszczególnych „imprez” proszę o uzyskanie pisemnego potwierdzenia już wynegocjowanych stawek bądź rozpoczęcie negocjacji nowych stawek.


W drastycznych przypadkach proszę rozważyć (zaproponować) rezygnację z imprezy.


Wszystko to robimy w celu uniknięcia sytuacji kiedy za” pięć dwunasta” uczestnicy zrezygnują z wyjazdu, a oddział już będzie miał opłacone wszystkie rezerwacje.


Takie sytuacje mogą zachwiać równowagą finansową naszego Oddziału.


PROSZĘ WSZYSTKICH O WYROZUMIAŁOŚĆ I ROZWAGĘ.

 

Prezes Zarządu O/Z PTTK Stilon
Ryszard Bronisz

 


 

 

 

KOMUNIKAT

 

 

Zarząd Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” na Posiedzeniu Zarządu Oddziału w dniu 9 marca 2022 roku podjął uchwałę (UCHWAŁA NR 126/2022) o cofnięciu rekomendacji Zarządu Oddziału dotychczasowemu organizatorowi imprezy KATOWICE.


Termin imprezy KATOWICE zaplanowany na 23-27.08.2022 r. nie ulega zmianie, a organi-zacja imprezy pozostaje w gestii Zarządu Oddziału.

 

Prezes Zarządu Oddziału
Ryszard Bronisz

 


 

 

 

legitymacja członkowska
legitymacja członkowska

DLA CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW PTTK STILON

   

 

Na prośbę naszych członków i gwoli przypomnienia niżej podajemy wysokość składek członkowskich obowiązujących wszystkich członków Oddziału PTTK Stilon w 2022 roku.

 

Powyższe reguluje Uchwała Zarządu nr 111/2021 z dnia 04.11.2021 roku (związana z Protokółem nr 56/2021) i  tak:

 

składka roczna członka Oddziału w 2022 roku wynosi:
- 95 zł dla osób opłacających składkę normalną za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku,
- 75 zł dla osób opłacających składkę ulgową za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku,
- 50 zł dla osób opłacających składkę ulgową młodzieżową (do 26 roku życia) za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.


Przypomina się jednocześnie, że przedłużenie ważności legitymacji członka PTTK następuje przez opłacenie składki i wklejenie w legitymację PTTK znaczka, co jednocześnie określa termin ważności legitymacji, w tym przypadku na okres od 01.01.2022 – 31.03.2023 roku.

 

W ww. uchwale ustalono także wysokość jednorazowej kwoty wpisowowej dla nowych osób wstępujących na członka Oddziału PTTK, która wynosi:
- 120 zł dla osób opłacających składkę normalną i ulgową,
-   50 zł dla osób opłacających składkę ulgową młodzieżową (do 26 roku życia).

 

Uczestnictwo w imprezach turystyczno-kulturalnych organizowanych przez Oddział wymaga wpłaty zadatku (np. I raty) w kwocie:
-   50 zł na imprezy jednodniowe,
-   80 zł na imprezy dwudniowe,
- 200 zł na imprezy powyżej dwóch dni,
- 350 zł na imprezy powyżej pięciu dni.
Wymienione kwoty zadatku nie dotyczą wyjazdów muzycznych, na które wysokość zadatku ustala organizator.


Ustalono także w ww. uchwale, że zadatek na imprezy organizowane przez Oddział nie podlega zwrotowi, chyba że zwolnione miejsce zostanie zastąpione osobą z listy rezerwowej.

Mocą tejże uchwały ustalono ogólne reguły dotyczące ww. wpłat i tak:
- wpłaty przekazujemy wyłącznie przelewem na rachunek Oddziału Zakładowego PTTK Stilon nr 60 2490 0005 0000 4610 2493 8982,
- uzasadnione zwroty wpłat z tytułu uczestnictwa w organizowanych imprezach przekazywane będą na rachunki osobiste, z których nastąpiła wpłata,
- zapisy na listę uczestników imprezy dokonujemy wyłącznie sms-em wysyłanym na nr telefonu organizatora (podanym w Planie Imprez na 2022 rok), a po przyjęciu zgłoszenia przez organizatora, uczestnik danej imprezy zobowiązany jest niezwłocznie dokonać wpłaty w wysokości podanej w Planie Imprez na 2022 rok kwoty zadatku.


Omawiana Uchwała weszła w życie z dniem uchwalenia, tj. w dniu 04.11.2021 roku.

 

Za Zarząd - Kazimierz Kamiński

 

 


 

 

 

 

INFORMACJA


Informuję, że w dniu 9.12.2021 r. na posiedzeniu Zarządu Oddziału Zakładowego PTTK "Stilon" Zarząd podjął uchwałę zatwierdzającą PLAN IMPREZ NA ROK 2022.


Zapisy na imprezy będą przyjmowane od dnia 2.01.2022 r. poprzez wysłanie sms do organizatora danej imprezy.

Link do PLANU IMPREZ NA ROK 2022

 

 

Prezes Zarządu Oddziału - Ryszard Bronisz

 


 

 

 

ZAWIADOMIENIE

 


Zarząd Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” przypomina o stosowaniu wymagań stawianych uczestnikom imprez organizowanych przez Oddział Zakładowy PTTK „Stilon” w związku z pandemią koronawirusa (odmiana DELTA). Oto one:


1. Każdy uczestnik imprezy wielodniowej musi być zaszczepiony przeciw COVID-19

   i potwierdzić to Zaświadczeniem Szczepienia lub Unijnym Certyfikatem Covid.


2. W przypadku imprez jednodniowych będzie wymagane wypełnienie Deklaracji

    Covidowej.


3. Osoby z lekarskimi przeciwwskazaniami do szczepienia będą zobowiązane

    do wykonania testu covidowego na 48 godzin przed wyjazdem na imprezę.


Prezes Zarządu Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”
Ryszard Bronisz

 


 

 

 

ALBUMY ZDJĘCIOWE

Z NASZYCH IMPREZ TURYSTYCZNYCH

 

 

W związku z tym, że występowały trudności z logowaniem się zainteresowanych na stronę, na której umieszczane były albumy zdjęciowe ze wspólnych imprez turystycznych, uprzejmie informujemy, że uruchomiliśmy stronę, na której zamieszczane będą zdjęcia z odbytych imprez turystycznych w oddzielnych albumach zatytułowanych datą i skróconą nazwą imprezy.

 

Umożliwi to zainteresowanym obejrzenie i pobranie zdjęć do własnych kolekcji/potrzeb.

 

Adres strony takiego albumu podany będzie w opisie imprezy, zamieszczanym na podstronie Planu Imprez Nasza Kronika

 

Klikając na taki link znajdziecie się Państwo na stronie danego albumu.

Po wybraniu interesującego zdjęcia klikamy je prawym przyciskiem myszy. Otworzy się okno z poleceniemi i aby ściągnąć zdjęcie klikamy na polecenie "Download" (drugie licząc od dołu). Z reguły komputer automatycznie umieszcza ściągane zdjęcie w folderze "Pobrane" (w nowej generacji komputerów z systemem Windows 7 lub nowszym) lub w folderze "Download" (w wersjach starszych np. Windows XP).

 

Za utrudnienia przepraszam

Administrator strony

 


 

 

 

Koleżanki i koledzy!


Przesyłam do wiadomości, otrzymane w dniu 13 listopada 2020 roku,  stanowisko ZG PTTK w sprawie kampanii sprawozdawczo-wyborczej, podpisane przez Adama Jędrasa - Sekretarza Generalnego ZG PTTK.


Bardzo proszę wszystkich "funkcyjnych" członków naszego oddziału o wnikliwe zapoznanie się z treścią pisma.

 

Pismo w sprawie znajdziecie tutaj.

 

Czekam na uwagi i propozycje w tym temacie.


Ryszard Bronisz

 - mail: r_bronisz@wp.pl

 - tel.:   601 542 936