ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2024 roku
IX Rajd z cyklu śladami
"Zamków, Pałaców i Dworów Ziemi Lubuskiej"
1-2 lipca 2023 roku
Wyruszyliśmy z Gorzowa wcześnie rano bo o 6.30 w kierunku Żar. Do Żar dotarliśmy o 9.00. Padał deszcz. W autokarze przeczekaliśmy deszcz, a przewodnik opowiadał o historii powstania Żar, pałacu i zamku. Następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie palaców w Żarach, Żaganiu, Iłowie, Lubsku, Dębince, Bieczu, Brodach, Bogaczowie, Kosiarzu, Brzeźnicy i w Krośnie Odrzańskim.
Po dwóch dniach zwiedzania wracamy do Gorzowa.
W ciągu tych dni zwiedziliśmy i zobaczyliśmy 13 obiektów, część obudowanych, część w ruinach.
IX Rajd zorganizował Aleksander Grabowski.
Opis i zdjęcia Aleksander Grabowski
___________________________________________________________________________________________________________
RELACJA Z RAJDU GÓRSKIEGO
PIENINY NIEDZICA-ZAMEK
17-24.06.2023 r.
W sobotę 17.06.2023 r. wczesnym rankiem w 40-osobowym składzie wyjechaliśmy na rajd górski w Pieniny do Niedzicy-Zamek. Bazą wypadową był Pensjonat „Szczepaniakówka“ wspaniale położony nad Jeziorem Czorsztyńskim z widokami na Zamek Dunajec i ruiny Zamku w Czorsztynie. Na miejscu sprawnie został przeprowadzony dla uczestników rajdu przydział pokoi poprzez nowo wprowadzony system losowania.
Zwiedzanie Zamku Dunajec było pierwszym etapem programu rajdu. Po zwiedzaniu Zamku Dunajec udaliśmy się czerwonym szlakiem przez Tabor długim grzbietem Pienin Spiskich na Halę Cisówka.
W poniedziałek w Szczawnicy atrakcją był wjazd kolejką linową na szczyt Palenica (722 m n.p.m.). Z Palenicy pieszo dotarliśmy na Szafranówkę (742 m n.p.m.), gdzie szlak żółty krzyżuje się z niebieskim. Od węzła szlaków granią Małych Pienin schodziliśmy do Dunajca. Schodząc niżej, przeprawialiśmy się przez Dunajec łodzią flisacką. Dalej już wchodziliśmy stromo pod górę na szczyt Sokolica (747 m n.p.m.).
We wtorek odbyło się przejście piesze wzdłuż pętli: Sromowce Niżne - Wąwóz Sopczański - Przełęcz Szopka - Trzy Korony - Polana Kosarzyska - Sromowce Niżne, czyli w Pieninach Właściwych. Wędrówkę rozpoczęliśmy żółtym szlakiem na wprost góry Trzech Koron, która była naszym celem wędrówki. Po drodze mijaliśmy Schronisko PTTK Trzy Korony, następnie przez skalny jar Wąwóz Sopczański, a dalej coraz bardziej w górę do Przełęczy Szopka (779 m n.p.m.), przez górali nazwaną „Chwała Bogu“. Była chwila oddechu, a następnie wspinaczka pod szczyt Trzech Koron. Z platformy widokowej na Okrąglicy (982 m n.p.m.), najwyższej turni Trzech Koron, widać było w zasadzie wszystkie pasma górskie: Tatry, Babią Górę, Gorce, Jezioro Czorsztyńskie i polski Spisz. Z Okrąglicy zeszliśmy przez polanę Kosarzyską dość stromo w dół i przyjemnym traktem dotarliśmy do Schroniska PTTK Trzy Korony na dłuższy odpoczynek.
W środę czekała nas atrakcja na skalę europejską, czyli spływ Przełomem Dunajca.
Czwartkowy dzień przeznaczyliśmy na przejście szlaków w Małych Pieninach.
W piątkowy dzień została zaakceptowana jednogłośnie przez wszystkich uczestników propozycja rejsu statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. A więc udaliśmy się na bardzo ciekawy i widowiskowy rejs statkiem.
W sobotę 24.06.2023 r. w godzinach porannych udaliśmy się w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp. Przykładem wycieczek szkolnych, by impreza była w pełni udana, my również skorzystaliśmy z szybkiej obsługi sieci barów KFC.
Rajd opracował, przygotował i poprowadził Juliusz Kuźma.
Tekst: Juliusz Kuźma
Foto: Andrzej Jarych, Barbara Czechowska, Bożena Jarych, Grażyna Kaczmarek, Grażyna Kasierska, Grażyna Świątek, Halina Thiel, Juliusz Kuźma.
___________________________________________________________________________________________________________
Impreza Warszawa
13 do 16.07.2023 r.
„Spacer po Warszawie cz. III”
13.07.2023 – czwartek
Pierwszym przystankiem na drodze do Warszawy był Pułtusk, z historią którego zapoznał nas przewodnik pan Konrad. Po zwiedzeniu Pułtuska ruszyliśmy w dalszą podróż do miejsca zakwaterowania w hotelu „o3Hotel” w Warszawie.
14.07.2023 – piątek
Kolejny punkt programu to Wizyta w Łazienkach Królewskich, po których oprowadził nas przewodnik pan Andrzej.
15.07.2023 – sobota
Wyjazd do Mauzoleum Potockich – symbolicznego nagrobka wystawionego w 1836 Stanisławowi Kostce Potockiemu i jego żonie Aleksandrze z Lubomirskich Potockiej przez ich syna Aleksandra w pobliżu pałacu w Wilanowie, a Pałac w Wilanowie to kolejny punkt do zwiedzania.
Z Wilanowa jedziemy do Świątyni Opatrzności Bożej.
Z przepięknych miejsc, pełnych historii, zabytków i kultury przenieśliśmy się w rejony infrastruktury technicznej miasta Warszawa: Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty, Lotnisko Chopina w Warszawie. Wieczorem wyjście do Teatru Kamienica – na spektakl „Kochanie zrób mi dziecko”.
16.07.2023 – niedziela
Dzisiaj odwiedzamy miejsce wspomnień i zadumy - Powązki stare i wojskowe – polskie panteony.
Żegnamy Warszawę i rozpoczynamy powrót do Gorzowa Wlkp. Na trasie Warszawa – Gorzów Wlkp. zatrzymaliśmy się w Domaniewicach, gdzie zjedliśmy dobry i obfity obiad. Droga do domu minęła spokojnie i o planowanym czasie byliśmy na miejscu.
W imprezie, którą z ramienia Zarządu Oddziału PTTK „Stilon” zorganizował Stanisław Golumski uczestniczyły 44 osoby.
Serdeczne podziękowania od wszystkich uczestników.
Opis – Elżbieta Piekarczyk
Galerię zdjęć znajdziecie tutaj.
___________________________________________________________________________________________________________
W dniu 8 września 2023 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Gorzowie Wlkp. otwarto II-gą coroczną wystawę fotograficzną zorganizowaną przez Oddział PTTK "Stilon" i klub fotograficzny.
Otwarcia wystawy dokonał Prezes Oddziału PTTK "Stilon", a członkowie Zarządu Oddziału PTTK "Stilon" Kazimierz Kamiński i Halina Kosińska wręczyli nagrody zwycięzcom.
Nagrodzeni zostali: wyróżnieniem - Elżbieta Burda i Bernarda Burghardt, drugą nagrodę przyznano Marianowi Piekarczykowi i Bernardzie Burghardt, a pierwszą Aleksandrowi Grabowskiemu.
Wystawę odwiedziła liczna grupa członków PTTK oraz pani poseł Krystyna Sibińska.
Tekst: Aleksander Grabowski
Zdjęcia: Bogdan Bloch i Aleksander Grabowski
___________________________________________________________________________________________________________
Słońsk i okolice
X Rajd „Szlakiem zamków, pałaców i dworów”
odbył się 9 września 2023 roku
W części pierwszej, która dotyczyła Parku Narodowego „Ujście Warty” przewodnikiem był Roman Skudynowski. Dużo nam opowiadał o tym parku i zaprowadził do na ścieżkę „Olszynki”. Spacer trwał ok. dwóch godzin.
Następnie pojechaliśmy do Słońska, wsi z wieloma atrakcjami.
Wróciliśmy dość późno, ale bardzo zadowoleni z poznania tylko jednej miejscowości, a tak bogatej w ofertę przyrodniczą i historyczną.
Wycieczkę przygotował Aleksander Grabowski
Opis: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Aleksander Grabowski, Kazimierz Kamiński i Maria Karbowska
___________________________________________________________________________________________________________
Mazury 2023 r.
XXXVII Rajd z cyklu "Góry i Parki Narodowe”.
To był drugi wyjazd na Mazury z PTTK. Pierwszy (9-dniowy) odbył sie w roku 2007 i połączony był z trzydniowym zwiedzaniem Wilna. Wówczas zakwaterowani byliśmy w miejscowości Harsz w Ośrodku Dargin nad jeziorem Harsz.
W tym roku w dniach 5–11 sierpnia zakwaterowani byliśmy w Wilkasach Ośrodek Resort Niegocin nad jeziorem Niegocin.
Przez 5 dni zwiedziliśmy zamki w: Olsztynie, Giżycku, Kętrzynie, Reszel i Barcianach. Pałacew : Rogoszach, Jegławkach, Sorkwitach i w Sztynorcie. W Sztynorcie zwiedziliśmy również największy port jachtowy na Mazurach. Byliśmy w Gierłoży – głównej kwaterze Hitlera, w Mamerkach – w zespole bunkrów niemieckich dowództwu wojsk lądowych i w odtworzonej bursztynowej komnacie. Na zwiedzanie Giżycka popłynęliśmy łabędzim szlakiem statkiem. Zwiedziliśmy twierdzę Boyen, most obrotowy, wieżę ciśnień i promenadę jeziora Niegocin. Statkiem powróciliśmy do ośrodka. Byliśmy w Mikołajkach spacerując promenadą nad jeziorem Tatła i jeziorem Mikołajskim. Mikołajki uchodzą za żeglarską stolicę Polski. W Iznota Garindia poznaliśmy zwyczaje historycznego plemienia Galindów. W Sanktuarium w Świętej Lipce - słynącej z licznych cudów, wysłuchaliśmy koncertu organowego (organy z ruchomymi figurkami). Zobaczyliśmy amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie.
Z Gałczyńskim i jego twórczością zapoznaliśmy się w muzeum znajdującym się w leśniczówce w miejscowości Pranie.
Przy niedokończonej śluzie w Leśniewie Górnym wręczone zostały dwie legitymacje dla nowych członków PTTK Stilon. Bawiliśmy się przy ognisku, na zawodach sportowych i spędzaliśmy wieczory przy muzyce na żywo w tawernie.
Naszym przewodnikiem po Mazurach przez 5 dni był Witosław Wyrobek.
Wracaliśmy do Gorzowa zadowoleni z poznanych miejsc na Mazurach.
Organizatorem wyjazdu byłem ja - Aleksander Grabowski
Opis: Aleksander Grabowski
Zdjęcia: Aleksander Grabowski i Bernarda Burghardt.
___________________________________________________________________________________________________________
PARK MUŻAKOWSKI
17.09.2023 roku
Kolejny nasza wyprawa rozpoczęła się dnia 17.09.2023 roku o godz. 7.00. Tym razem naszym celem był Park Mużakowski, który wchodzi w skład Parku Krajobrazowego i Geoparku „Łuk Mużakowa”.
Ta wycieczka zakończyła cykl Łuk Mużakowa. Byliśmy w Dawnej Kopalni Babina, Kromalu, Nochten oraz dwa razy w Parku Mużakowskim (w różnych jego częściach).
Opis imprezy: Halina Kasińska
Zdjęcia: Halina Kosińska, Marek Zadorocki, Roman Buszkiewicz i Czesław Białas
___________________________________________________________________________________________________________
Relacja
z 69 Rajdziku Pieszego z cyklu "Cztery Pory Roku"- jesień
z dnia 20 października 2023 roku.
W piątkowe przedpołudnie kilkoma samochodami zajechaliśmy na parking przy nadleśnictwie Bogdaniec.
Po krótkim powitaniu przez organizatorów 69 Rajdziku Pieszego ruszyliśmy na trasę wzdłuż meandrującej rzeczki Bogdanki w kierunku Rezerwatu Przyrody ,,Dębowa Góra". Inicjatorem powołania Rezerwatu był nadleśniczy LP w Bogdańcu Antoni Kozłowski.
Celem Rajdziku była Zagroda Młyńska w Bogdańcu.
Kolejny Rajdzik i kolejna miejscowość z ciekawą historią, ciekawymi ludźmi, pięknymi lasami.
Uczestnicy 69 Rajdziku rozjechali się zadowoleni, co bardzo nas cieszy choć pogoda nie była wymarzoną.
Szczególne podziękowania należą się kierowcom, którzy zgodzili się zabrać nasze koleżanki na tę wyprawę do Bogdańca.
DZIĘKUJEMY.
Tekst i zdjęcia organizatorzy - Bożena i Andrzej Jarychowie.
___________________________________________________________________________________________________________
Relacja z imprezy „Zakończenie sezonu turystycznego 2023”
14 października 2023 roku
Pogoda i ludzie nie zawiedli.
W imprezie turystycznej zorganizowanej przez gorzowski Oddział PTTK STLON, zapoznaliśmy się z lasami i szkółką leśną nadleśnictwa, oraz okolicą.
Zapoznaliśmy się z historię tych ziem i nadleśnictwa.
W towarzystwie przewodników - leśników Nadleśnictwa Smolarz, poznaliśmy całokształt spraw związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w leśnictwie, ochroną przed szkodnictwem leśnym i jego zwalczaniem. Podczas leśnego spaceru mijaliśmy jezioro Śródlesie. Dalej, w głębi lasu zatrzymaliśmy się przy kamiennym pomniku, postawionym tam przez leśników na cześć przyrody. Jego napis brzmi: „Wspólna troska o dęby łączy pokolenia leśników i narody”.
Po powrocie z leśnej przechadzki, czas na posiłek. Na terenie Nadleśnictwa Smolarz, na pięknej wysepce, otoczonej fosą, czekała nas ciepła zupka gulaszowa.
Po posiłku dalszy spacer wokół jeziora Łubówko. Jezioro położone jest wśród lasów. To centralna część Rezerwatu Przyrody „Jezioro Łubówko”.
Potem gorący posiłek w nadleśnictwie Smolarz, grillowanie przy ognisku (kiełbaska, kaszanka, chleb ze smalcem i ogórek).
Prezes Oddziału PTTK STILON Aleksander Grabowski nagrodził członków: Martę Kotowicz, Jacka Mickowskiego i Mariana Piekarczyka za aktywność i pracę na rzecz Oddziału dyplomami Oddziału. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe albumy, następnie wręczył Bernardzie Burghart, Halinie Thiel i Marianowi Piekarczykowi - laureatom „zdjęcie miesiąca” czerwiec, lipiec i sierpień upominki.
Na koniec przy ognisku były również tańce.
Organizatorem imprezy był prezes Aleksander Grabowski.
Opis i zdjęcia:
Krystyna Karcz – sympatyk Oddziału.
___________________________________________________________________________________________________________
SETNE WYDARZENIE MUZYCZNE
Balet „Don Kichot” - Opera na Zamku w Szczecinie
29 października 2023 roku
Dzień 29 października 2023 roku był dla 44 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” dniem niezwykłym. Grupa miłośników muzyki pojechała do Szczecina do Opery na Zamku, aby obejrzeć balet Ludwiga Minkusa „Don Kichot”. Było to setne wydarzenie muzyczne.
Od 2008 roku do dzisiaj, tj. do 29.10.2023 roku, nazbierało się STO wyjazdów muzycznych, a ten dzisiejszy był dzisiątym w tym roku.
Niektórzy melomani byli na kilkudziesięciu, niektórzy na kilkunastu, a inni na kilku, bo dopiero dołączyli do grupy muzycznej. Tradycja wyjazdów muzycznych w Oddziale PTTK „Stilon” była od zawsze. Przed Marią Karbowską organizowała je św. pamięci Eleonora Smużna.
W tych STU wydarzeniach muzycznych były opery, operetki, musicale, balety, koncerty, widowiska i rewie. Byliśmy w tatrach muzycznych w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Słupsku, Lwowie i Berlinie. Spośród oper obejrzeliśmy m. in. takie jak: Traviata, Cosi Fan Tutte, Kniaź Igor, Nabucco, Bal maskowy, Borys Godunow, Poławiacze pereł, Carmen, Straszny dwór, Madama Butterfly, Cyganeria, Król Roger, Trubaduri wiele, wiele innych. Z operetek zobaczyliśmy m.in. takie, jak: Cygańska miłość, Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, Wiedeńska krew, Kraina uśmiechu, Baron cygański, Hrabina Marica i inne. Pamiętamy wspaniałe musicale jak: Evita, Notre Dame de Paris, Gorączka sobotniej nocy, Crazy for you, My fair lady, Kombinat, Metro, Irena, Skrzypek na dachu, Mistrz i Małgorzata, Piękna i Bestia. Obejrzeliśmy piękne balety: niezapomniane Święto wiosny, Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Casanova w Warszawie, Romeo i Julia, tryptyk Chopiniana - Bolero-Chroma, Anna Karenina, że wymienię najwspanialsze. Były też koncerty: Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Drezdeńska Orkiestra Symfoniczna, był koncert 10 tenorów, koncert Garou, Aloszy Awdiejewa, Jakuba Józefa Orlińskiego, Josepha Calleja, koncert Serwus Madonna, koncert Aleksandry Kurzak i Roberto Alagny. Byliśmy na śpiewogrze Biesiada Wigilijna w gospodzie, rewii Show me w Berlinie, widowisku Hiszpańska noc z Carmen, tańcach irlandzkich Lord of the dance i innych.
Spektakl przyniósł uczestnikom wiele radości i pozytywnej energii, był zwieńczeniem STU wyda- rzeń muzycznych organizowanych przez Oddział PTTK „Stilon”.
Z ramienia Oddziału PTTK „Stilon” organizatorką imprezy była Maria Karbowska.
Tekst: Maria Karbowska
W relacji wykorzystano zdjęcia:
Bernardy Burghardt, Marii Karbowskiej, Cecyli Maciaszczyk, Jarosława Wesołowskiego,
Mariana Piekarczyka oraz zdjęcie prasowe.
__________________________________________________________________________________________________________
Zwiedzamy Ogrody Świata w Berlinie
W dniu 01.09.2023 r. grupa 22 członków i 14 sympatyków PTTK Stilon udała się na zwiedzanie Ogrodów Świata w Berlinie, tym razem po raz drugi w tym roku.
Ogród oczarował nas barwą jesiennych kwiatów, róż, traw i dalii w różnych kolorach i odmianach.
Pięknie prezentował się ogród angielski z sielskim krajobrazem i chatą. Ogrody o każdej porze roku zachwycają swoim pięknem - zarówno w maju i jak we wrześniu.
Wycieczka się udała, przyjechaliśmy pełni energii i pomysłów na aranżacje we własnych ogrodach.
Tekst i zdjęcia: Bernarda Burghardt
___________________________________________________________________________________________________________
WYCIECZKA DO ŁODZI
Grupa 43 uczestników Oddziału PTTK "Stilon" uczestniczyła w wycieczce do miasta Łodzi w dniach 29.09 - 1.10.2023 r.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Planetarium w Mieście Łodzi, które jest najnowo-cześniejszym tego typu obiektem w Polsce, wyposażonym w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8 k (ponad 32 mln pikseli, co w praktyce oznacza jakość obrazu ośmiokrotnie wyższą niż jakość HD).
Drugiego dnia z przewodnikiem Panem Patrykiem Rabocha odwiedziliśmy cmentarze łódzkie, które są wyrazistym odzwierciedleniem dawnej wielokulturowości miasta. Odwiedziliśmy cmentarz żydowski, który jest jedną z największych nekropoli żydowskich w Europie, rozciągającą się na powierzchni 42 ha. Mieszczącą na swym terenie blisko 180 000 grobów.
Wieczorem wybraliśmy się na Light Move Festival - Festiwal Światła w Łodzi 2023. Tegoroczna edycja 2023 odbyła się pod hasłem "Szukając szczęścia".
Trzeciego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, dawnej kolebki średniowiecznej Łodzi, ale również miejsc najliczniej zamieszkałych przez żydowskich mieszkańców osady.
Mieliśmy również okazję zobaczyć wystawę prac z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi "GRUPA REALISTÓW -. ŁÓDZKA ODSŁONA" oraz posłuchać o historii willi Leopolda Kindermanna.
Przeszliśmy ulicą Piotrkowską, jedną z najbardziej znanych ulic w kraju a jednocześnie najdłuższym polskim deptakiem stanowiącym wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne.
Wieczorem udaliśmy się do Teatru Wielkiego na spektakl pt. "Wieczór baletowy kompozytorów polskich" (Karłowicz, Kilar, Szymanowski).. Widowisko wyjątkowo ciekawie, pełne wspaniałych kompozycji, które łączy góralski folklor i miłość do muzyki.
Czwartego dnia naszego pobytu udaliśmy się do Księżego Młyna, królestwa XIX wiecznego przemysłowca Karola Scheiblera.
Następnie udaliśmy się do Orientarium na terenie Łódzkiego ZOO. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Jedną z największych atrakcji jego jest podwodny tunel (26 metrów długości). Siedem zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.
Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na obiad do restauracji serwującej specjały żydowskiej kuchni, do "ANATEWKI". Obiad zjedliśmy w pięknym, klimatycznym i czarownym miejscu, gdzie czas zatrzymał się w fabrykanckiej Łodzi. W trakcie konsumpcji w lokalu grała na żywo skrzypaczka piękną żydowską muzykę.
W drodze do Gorzowa obejrzeliśmy w autokarze film Ziemia obiecana.
W trakcie wycieczki trzy osoby otrzymały legitymację członkowską Oddziału PTTK "Stilon" i znaczek PTTK.
Organizatorem wycieczki była Krystyna Jankowska-Białas
Tekst: Krystyna Jankowska-Białas
Zdjęcia: Bernadeta Burghardt.
___________________________________________________________________________________________________________
„Gorzowskie murale”
- wystawa zdjęć i promocja albumu
Pracownicy biblioteki, który przygotowywali salę, nie byli przygotowani na tak dużą ilość gości. Trzeba było donosić krzesła, co spowodowało niewielkie opóźnienie rozpoczęcia uroczystości. Wcześniej można było wypić kawę lub herbatę, co zapewnił Oddział PTTK „Stilon”, a nawet zjeść pyszne ciasto ufundowane przez cukiernię „Śnieżka”.
Uroczystość swoim tubalnym głosem otworzył Kazimierz Kamiński, czym spowodował uciszenie się obecnych. Ciąg dalszy prowadzenia przejęła Alicja Michalska, która powitała zebranych, wymieniając nazwiska specjalnie zaproszonych. Mocno podkreśliła, że gros zgromadzonych to członkowie naszego oddziału PTTK „Stilon”, czyli gorzowianie kochający swoje miasto.
Następnie Czesław Żurawski zaprezentował swój nowy film o naszym oddziale PTTK i o albumie. Przygotował go z udziałem Mariana Piekarczyka.
Maria Karbowska przypomniała, jak podczas pandemii rodził się jej projekt, jak odkrywała murale i jak przygotowała wiedzę o nich, którą następnie dzieliła się z uczestnikami spacerów. Natomiast Krystyna Kamińska opowiedziała o pomyśle na album, o dofinansowaniu z budżetu miasta i o pracy nad publikacją. Kierownikiem tego projektu był Kazimierz Kamiński, za redakcję i teksty odpowiedzialne były Maria Karbowska i Krystyna Kamińska, za zdjęcia Aleksander Grabowski, za mapki - Czesław Żurawski. Wszyscy pracowali na zasadach wolontariatu. Koncepcję graficzną i skład albumu przygotował Daniel Besta - członek oddziału w przyszłości.
Twórcy murali
Następnie zapraszani byli twórcy murali, aby przedstawili się zebranym, podzielili wspomnieniami z pracy nad muralami i zapowiedzieli następne. Byli to:
Roman Piciński - autor muralu „Kamienica Chrobrego 29” oraz obrazów, na podstawie których powstały historyczne murale na Zawarciu. Fragment „Kamienicy” ozdabia okładkę albumu.
Justyna Budzyn - artystka ceramiczka, twórczyni muralu „Wieloryb” na Zawarciu i tzw. wlepek w centrum miasta.
Paweł Krawiecki - przedstawiciel firmy Local Walls, twórcy wielu murali przede wszystkim na osiedlu Słonecznym, ale także „Dziękujemy”, „Żużlowcy gorzowscy”, „Mapa miasta”.
Krzysztof Ostrowski - pracujący samodzielnie lub w ramach firmy Artoteka, twórca „Wykreślanki” z osiedla Piaski, „Bora Bora”, historycznych murali na Zawarciu i na osiedlu Słonecznym, a także oryginalnych Filarów Sztuki.
Podczas wszystkich rozmów na ekranie prezentowane były omawiane murale i inne przygotowane przez twórców.
Całą oprawę multimedialną przygotował Czesław Żurawski.
Uroczystość zakończyły liczne podziękowania, kwiaty dla pań z redakcyjnego zespołu i podpisy składane w albumach.
Gorzowskie murale - album
Album „Gorzowskie murale” prezentuje malowidła, które w ostatnich latach zmieniły pejzaż naszego miasta. Zawiera zdjęcia 68 murali z ulic Gorzowa oraz 25 zdjęć portretów z „Filarów sztuki”. Ułożone są one w formie tras spacerów. Dwie trasy prowadzą po centrum Gorzowa. Pierwsza pozwala na obejrzenie 16 murali, druga - 14. Trasy trzecia i czwarta zapraszają na Zawarcie, by obejrzeć łącznie 17 prac oraz „Filary sztuki” na filarach mostu Lubuskiego. Trasa piąta na Piaskach obejmuje cztery murale, a szósta po osiedlu Słonecznym - 14. W albumie jest także 5 murali znajdujących się poza trasami.
Tematycznie najwięcej murali związanych jest z historią miasta, wybranych miejsc i ludzi stąd. Przewodnikami po mieście mogą być murale „Symbole miasta”, „Dawny Landsberg”, „Mapa miasta”, a także sceny z historycznego Zawarcia. Na okładce znalazł się mural Romana Picińskiego przedstawiający dawną kamienicę Chrobrego 29. Większość murali wyszła spod pędzli miejscowych twórców, a kilku zaproszonych artystów robi międzynarodową karierę.
Autorkami tekstów są Maria Karbowska i Krystyna Kamińska, zdjęcia wykonali: Aleksander Grabowski - większość - oraz Marian Piekarczyk, Maria Karbowska i Kazimierz Kamiński. Mapy spacerów opracował Czesław Żurawski, a twórcą koncepcji graficznej był Daniel Besta.
Wydawcą albumu jest Oddziału PTTK „Stilon”, a kierownikiem projektu był Kazimierz Kamiński.
Zainteresowani albumem mogą pytać w biurze Oddziału ul. Piłsudskiego 47, tel. 600 983 386, www:pttkstilon.pl. Wydanie albumu otrzymało finansowe wsparcie z budżetu Gorzowa.
Tekst: Krystyna Kamińska
___________________________________________________________________________________________________________
GLENN MILLER ORCHESTRA
Wystarczającym powodem dla 46 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” wyjazdu w dniu 20 grudnia 2023 r. do Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza była obecność Orkiestry Glenna Millera, która w środowy wieczór grała koncert „Best of”.
Dla wypełnionej po brzegi widowni orkiestra zagrała najsłynniejsze utwory Glenna Millera, ale także Benny’ego Goodmana i innych. Piętnastoosobowym big bandem dyrygował, grał na fortepianie, śpiewał i prowadził konferansjerkę Wil Salden. Piosenki śpiewała piękna Sabine Kühlich. Zespół wykonywał wspólnie utwory, ale grały też poszczególne grupy lub członkowie zespołu dawali indywidualne, wirtuozerskie popisy na różnych instrumentach. Zespół grał na instrumentach dętych: saksofonach, puzonach, trąbkach, klarnetach w towarzystwie kontrabasu, perkusji i fortepianu. Zagrali m.in. takie utwory jak: „Moonlight serenade”, „Pennsylvania 6-5000”, „Yes my darling daughter”. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zagrali kilka świątecznych utworów: „The Christmas song”, „Jingle bells”, „A Christmas love song”, „Have yourself a Marry little Christmas”. Usłyszeliśmy wiele utworów swingowych, niezmiennie pięknych, wzruszających, przypominających nam naszą młodość: „Chattanooga Choo Choo”, „Serenade in blue”, „At last”.
Z ramienia Oddziału PTTK „Stilon” organizatorką imprezy była Maria Karbowska.
Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Marian Piekarczyk i zdjęcia prasowe
___________________________________________________________________________________________________________
Gorzowskie murale w końcu policzone
Jest już album, jest też wystawa
Jarosław Miłkowski
6 grudnia 2023, 18:34
Wystawę zdjęć gorzowskich murali zobaczycie w holu na parterze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Jarosław Miłkowski - Zobacz galerię (18 zdjęć)
- Murali jest w Gorzowie osiemdziesiąt – mówią w Oddziale PTTK „Stilon”. Właśnie wydało ono album „Gorzowskie murale”. W środę odbyła się jego promocja, a przy okazji otwarto poświęconą muralom wystawę.
Jaki obraz można zaliczyć do murali?
- To wielkoformatowe malowidło na murze, czyli np. na ścianie budynku – mówi nam Maria Karbowska z Oddziału PTTK „Stilon”. Właśnie wydał on prawie 100-stronicowy album „Gorzowskie murale”, w którym można zobaczyć niemal wszystkie murale w mieście.
O gorzowskich muralach ta wystawa, o gorzowskich muralach ten album
- Nie wszystko, co jest na ścianie to mural. Kolorowe bazgroły trudno przecież nazwać malowidłem - mówi z kolei Aleksander Grabowski, prezes PTTK „Stilon”. Z aparatem w dłoni odwiedził on większość miejsc w Gorzowie, w których są murale. A tych jest już co najmniej osiemdziesiąt. Co najmniej, bo liczba murali nie jest oczywiście zamknięta i są już dzieła, które powstały po zakończeniu prac nad albumem.
Najstarszy mural ma z pół wieku. Najstarszym zachowanym muralem jest natomiast „Pszczółka” na ścianie kamienicy przy ul. Łużyckiej 25. Dokładnej daty jego powstania członkowie PTTK „Stilon” nie znają. Patrząc jednak na mural, zakładamy, że powstał on pewnie najpóźniej w latach 70. "Pszczółka" (...) to mural, który jest w centrum miasta. Wielu gorzowian nie zna go, bo obraz jest na uboczu.
Jarosław Miłkowski
- Boom na murale zrobił się w 2012 roku – mówi Maria Karbowska. Wtedy powstał mural z kasetami stilonowskimi (na rogu Spichrzowej i Pionierów) czy „Koliber” autorstwa Leszka Michty. Obraz powstał w podcieniu na rogu Chrobrego i Sikorskiego.
Gdzie możesz liczyć na album?
Album „Gorzowskie murale” został wydany w liczbie 300 egzemplarzy (210 sztuk zostało sfinansowanych przez miasto, które przyznało oddziałowi PTTK 10 tys. zł). Chcecie go dostać? Pytajcie o niego w siedzibie Oddziału PTTK „Stilon”, który mieści się w budynku przychodni przy ul. Piłsudskiego 47. Członkowie zarządu Oddziału dyżurują tu w czwartki między 15.00 a 16.00. Album rozchodzi się jednak jak świeże bułeczki – jest za darmo – więc bardzo szybko jego nakład może się wyczerpać.
Mural z symbolami miasta. Rozpoznasz je wszystkie?
Zdjęcia sporej większości z gorzowskich murali można jednak zobaczyć także na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Została ona otwarta przy okazji promocji albumu. Wystawa będzie dostępna przez kilka najbliższych tygodni.
Tekst udostępniła - Krystyna Kamińska
Aleksander Grabowski - zdjęcia z gali promocyjnej
___________________________________________________________________________________________________________
PREZES ODDZIAŁU:
Aleksander GRABOWSKI
tel. nr +48 600 983 386
e-mail: alekgraba53@wp.pl
_____________________________________
WICEPREZES ODDZIAŁU:
Kazimierz KAMIŃSKI
tel.kom. 696 865 795
e-mail: kaminski.k@poczta.fm
_____________________________________
WICEPREZES ODDZIAŁU d/s OSOBOWYCH:
Marta PIEPRZYK
tel. 608 633 350
e-mail: map59@interia.pl
____________________________________________________
Biuro Oddziału
czynne jest w czwartki
w godz. 15:00 - 16:00
Wystarczy tylko wypełnić zeznanie podatkowe wpisując nr KRS: 0000169865 i nazwę Oddziału jako cel szczególny.
Wnioskowaną kwotę otrzymamy za pośrednictwem ZLOP i wykorzystamy na realizację celów statutowych.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ
na cele statutowe Oddziału PTTK STILON!
Możesz wesprzeć naszą działalność, przekazując nam DAROWIZNĘ NA CELE STATUTOWE.
Darowizny takie, po spełnieniu określonych warunków, mogą również być odpisane od Twojego dochodu.
Aby skorzystać z tej ulgi podatkowej należy wpłacić wybraną przez siebie kwotę na nasz rachunek z adnotacją
„Darowizna na cele statutowe".
Nr konta:
72 2490 0005 0000 4500 8385 3642
Osoby fizyczne mogą przy rocznym rozliczeniu podatkowym odliczyć od swojego dochodu kwotę darowizny
stanowiącej do 6% swojego dochodu (podstawa prawna: art. 26,
ust. 1, punkt 9 Ustawy O podatku dochodowym
od osób fizycznych z dn. 26.07.1991 r. z późniejszymi zmianami).