Kronika 2020


A tak obchodziłem swoje urodziny w dobie panującego wirusa

 


 

Spacer śladami pomników w Gorzowie Wlkp.


 

Podróże Marzeń

 

 

W dniu 25 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie pn. „Podróże Marzeń” poświęcone wyjazdowi do Azji naszych członków. Podróż do Tajlandii, Kambodży i Wietnamu odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2019 r.

 

Pierwsze spotkanie z cyklu „Podróże Marzeń” dotyczyło Kambodżańskiej świątyni Angkor. O świątyni opowiadali: Antoni i Grażyna Kaczmarek oraz Aleksander Grabowski.

 

Wyświetlono kilka filmów składających się ze zdjęć autorstwa Aleksandra Grabowskiego.

 

W spotkaniu w restauracji Krokodyl uczestniczyło 24 osób.

 

Zapraszamy na następne spotkania, których terminy będą ogłaszane na stronie internetowej PTTK.

 

Zdjęcia ze spotkania znajdziesz tutaj.

 

Tekst: Aleksander Grabowski

Zdjęcia: Marian Piekarczyk

 


 

 

 

Koncert Garou
27 lutego 2020 roku

w Netto Arenie w Szczecinie

 

 

W lutowy wieczór grupa 44 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” uczestniczyła w koncercie niezwykłym. W Netto Arenie w Szczecinie dla kilkutysięcznej widowni śpiewał Garou ! Rewelacyjny, znany, kochany przez publiczność na całym świecie.

 

Ten pełen niespodzianek artysta jest jednym z najbardziej urzekających i charyzmaty-cznych muzyków francuskiej sceny. Seksowny głos romantycznego macho sprawił, że serca kobiet zaczęły bić szybciej.

 

Tego wieczoru byliśmy wybrańcami, bo zagra jeszcze tylko w Gdańsku w czasie tej trasy koncertowej. Rozpoczął piosenkami nowymi, śpiewał po francusku i angielsku. Zachęcał publiczność do powstania i wspólnego śpiewania i swingowania. W końcu zaśpiewał „Belle”,Wszyscy czekaliśmy na ten moment, na tę piosenkę z „Notre Dame de Paris”, którą śpiewał w roli Quasimodo. Entuzjazm nasz sięgnął szczytów, łzy wzruszenia same cisnęły się do oczu. Dodał jeszcze „Gitan” i parę znanych utworów na bis. Śpiewał z doskonale grającym zespołem pięciu muzyków. Sam grał na gitarze i kilku innych instrumentach, jako że jest nie tylko piosenkarzem, ale i multiinstrumentalistą.

 

Nadszedł czas pożegnania z Garou i zespołem, ale nie z jego piosenkami, nasz kierowca autobusu, pan Jarek, w drodze do domu odtwarzał jego piosenki z płyty CD. Koncert pozostanie w naszej pamięci na długo. Trudno go opowiedzieć, brakuje słów zachwytu, chciałoby się tylko powiedzieć… przeżyj to sam!

 

Album z fotkami z wyjazdu na koncert znajdziesz tutaj.

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Maria Karbowska, Małgorzata Balbierz i zdjęcia prasowe

 

 


 

 

 

 

 

 

XLII Rajdzik Pieszy

z cyklu "Cztery Poru Roku - Zima

 

 

 

8.02.2020 odbył się XLII Rajdzik Pieszy z cyklu "Cztery Poru Roku - Zima". Prześliśmy trasę z Gorzowa Wlkp. do Borka o długości 17,5 km.

 

19 uczestników organizatorka powitała na początku Wału Długiego i zapoznała z trasą, jak i z charakterystyką terenów nadwarcianskich i Kanału Ulgi.

 

Dalsza droga po Wale Śluzy przebiegła zaskakująco szybko, a to dzięki wspaniałej pogodzie i wspaniałym uczestnikom.

 

W lesie za wsią Borek rozpaliliśmy ognisko.

Z Borka wróciliśmy autobusem komunikacji miejskiej.

 

Album zdjęciowy z Radziku tutaj.

 

Tekst - Bożena Jarych

Zdjęcia - Andrzej Jarych, Ryszard Bronisz i Zofia Łuc

 


 

 

 

 

XLI Rajdzik Pieszy

z cyklu Cztery Pory Roku - Zima

25.01.2020 r.

 

 

24 osoby wzięły  udział w XLI Rajdziku Pieszym z cyklu Cztery Pory Roku - Zima.

 

Trasę 10 km z Rózanek do Santoczna pokonalismy leśnym traktami. Po drodze obeszliśmy jezioro Ostrowite. Przy leśniczówce Nierzyn rozpaliliśmy ognisko i odpoczęliśmy przed dalszą drogą do Santoczna.

 

We wsi prowadząca zapoznała uczestników z historią Santoczna. Zwiedzilismy izbę pamięci znajdującą się w miejscowym kościele.

 

Po odspiewaniu kolędy udaliśmy się na przystanek PKS-u gdzie zakończyliśmy nasz Rajdzik Pieszy.

 

Zdjęcia z Rajdziku.

 

Tekt - Jarych Bożena

Zdjęcia - Jarych Andrzej

 

 


 

 

 

NOTATKA

z II spotkania członków seniorów Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” z Zarządem Oddziału
22.01.2020 r.

 

 

W jednej z sal Hotelu Gorzów w dniu 22.01.2020 r. odbyło się spotkanie zaproszonych członków seniorów ( 80+ ) i członków Oddziału z Zarządem Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”.

 

Tematem spotkania była wymiana doświadczeń turystycznych osób z długoletnim stażem w Oddziale.

 

Przybyło pięciu seniorów:
Elżbieta Kućko, Zofia Łukańko, Andrzej Banaś, Jan Prusiński i Adam Wiśniowski. Dwóch nie przybyło – Aleksander Kaczmarek i Władysław Cyran.


Na spotkaniu obecni byli również zaproszeni goście:
Anna Prusińska, Prezes Honorowy Oddziału - Juliusz Kuźma i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału - Józef Łosowski.

 

Zarząd Oddziału był reprezentowany przez: Ryszarda Bronisza, Aleksandra Grabowskiego, Marię Karbowską, Martę Pieprzyk, Stanisława Golumskiego i Krystynę Górską.

 

1. Prezes Zarządu Oddziału Ryszard Bronisz przywitał zebranych i wzniósł toast za pomyślność i zdrowie zebranych, szczególnie seniorów 80+, i zachęcił do wspólnego powspominania wydarzeń z życia turystycznego, zawodowego i osobistego.


Poinformował również sprezentowaniu Annie i Janowi Prusińskim, wyjeżdżającym na stałe do Warszawy, FOTOALBUMU 2017 przygotowywanego przez kol. Aleksandra Grabowskiego. Prezes Ryszard Bronisz podziękował im jednocześnie za długoletni staż i pracę w Oddziale Zakładowym PTTK „Stilon”.
Następnie poinformował też o tym, że Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie posiada ok.15.000 zdjęć autorstwa fotografa miasta Waldemara Kućki, które są sukcesywnie obrabiane.


2. 2.Kol. Maria Karbowska poinformowała zaproszonych seniorów o podjętej przez Zarząd PTTK Stilon Uchwale nr 72/2020 z dnia 09.01.2020 r. obniżającej seniorom składkę członkowską do kwoty 20 zł na rok 2020.


3. W dalszej części spotkania, przy herbacie, kawie, wybornych ciastach wspominano działalność turystyczną w macierzystym, dla większości członków Oddziału, zakładzie pracy – Zakładach Włókien Chemicznych „Stilon”. We wspomnieniach przywoływano ludzi znanych w mieście, którzy zostawili swój ślad w tworzeniu historii miasta, przypominano miejsca, których już niestety nie ma.

 

Wspólne spotkanie zakończono wzajemnymi życzeniami dobrej, wspólnej pracy na rzecz członków i sympatyków Oddziału.

 

Zdjęcia ze spotkania.

 

Notatkę sporządziła – Maria Karbowska

Zdjęcia - Aleksander Grabowski

 


 

 

 

Opera na Zamku w Szczecinie
„COSI FAN TUTTE” - opera Wolfganga Amadeusza Mozarta

 

 

 

18 stycznia 2020 r. grupa 49 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” rozpoczęła serię wydarzeń muzycznych w 2020 roku wyjazdem na operę Wolfganga Amadeusza Mozarta „Cosifan tutte” w Operze na Zamku w Szczecinie.

 

Rozpoczęliśmy karnawałowo operą buffa, czyli operą komiczną. Był to nasz wspólny, w pewnym znaczeniu, jubileuszowy 75 wyjazd muzyczny.

 

Pełny tytuł opery brzmi - „Cosi fan tutte ossia la scuola degli amanti” - co po polsku znaczy „Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków”. Tak czynią wszystkie… w domyśle kobiety. Dzieło powstało pod koniec 1789 r. na zamówienie cesarza Józefa II. Okazało się wielkim sukcesem. Opera „Cosi fan tutte” jest powszechnie uważana jako dzieło mistrzowskie Mozarta. Libretto do opery napisał Lorenzo da Ponte. Libretto wykorzystuje motyw „zamiany narzeczonych”.

 

Dwaj oficerowie Ferrando i Guglielmo wychwalają piękność i cnotę swych narzeczonych. Don Alfonso zakłada się z oficerami, że dowiedzie im jak wątpliwa jest wierność kobiet. Kobietom nie można wierzyć! Panowie zgadzają się poddać swe narzeczone próbie wierności. Mówią narzeczonym, że muszą stawić się w pułku, bo zaraz wyruszają na wojnę. Siostry żegnają swych narzeczonych, zostają same i zaczynają tęsknić. Pokojówka Despina namawia je, żeby się gdzieś zabawiły, poszukały kogoś innego. Don Alfonso jest w zmowie z pokojówką Despiną. Oboje przyprowadzają siostrom dwóch przystojnych i zamożnych młodzieńców. Dziewczęta nie zauważają, że to ich przebrani narzeczeni. Każdy z nich zaleca się do narzeczonej swego przyjaciela, ale siostry odrzucają zaloty. Namawiane przez pokojówkę Despinę, w końcu zgadzają się wyjść za nich za mąż. Ferrando i Guglielmo są wstrząśnięci niewiernością narzeczonych. Don Alfonso pociesza ich… ”tak czynią wszystkie”… ”cosi fan tutte”. Zakład został przegrany, zdrada odkryta.

 

Spektakl reżyserował Jacek Papis, a scenografię opracowała Julia Skrzynecka. Realizatorzy zaaranżowali akcję w przepięknej scenerii mórz południowych, gdzie powietrze jest gorące, a namiętności jeszcze bardziej.

Oglądając miłosne gierki w „Cosi fan tutte” nie zapomnieliśmy wsłuchać się w muzykę Mozarta. Sprawiliśmy, że muzyka zamieszkała w nas, musowała jak karnawałowy szampan, zatrzymaliśmy ją, udzieliliśmy schronienia i gościny.

 

Przed spektaklem spacerowaliśmy po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Podziwialiśmy pięknie podświetlone budynki i dziedziniec z choinkami w świątecznym wystroju. Wzięliśmy też udział w filmowym wprowadzeniu do spektaklu przygotowanym przez dyrektora Opery Jacka Jekiela.

 

Był to bogaty w wydarzenia sobotni wieczór. Uczestnicy byli zadowoleni.
Imprezę przygotowała i prowadziła z ramienia Oddziału PTTK „Stilon” kol. Maria Karbowska.

 

Zdjęcia z wyjazdu znajdziesz tutaj.

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Maria Karbowska, Bernarda Burghardt i zdjęcia prasowe

 

 


 

 

 

 

 

XL RADZIK PIESZY

z cyklu "Cztery Pory Roku" - Zima

11 stycznia 2020 roku

 

 

 

Okazją do wystrzelenia szampana w Łupowie było przejście w naszych wędrówkach 500-set kilometrów w ciągu 3 lat wędrowania i w końcu powitanie Nowego Rajdzikowego Roku 40-tym już Rajdzikiem Pieszym.

 

W tym jubileuszowym Radziku Pieszym udział wzięły 24 osoby. 

Trasę XL Rajdziku Pieszego rozpoczęliśmy w Gorzowie Wlkp. ruszając z ulicy Dobrej i idąc w kierunku Chruścika i dalej do Łupowa.

 

Na miejscu rozpaliliśmy ognisko celem przygotowania pieczystego. Na początku "biesiady" wystrzeliliśmy szampana i powitaliśmy Nowy Rajdzikowy Rok, a w dalszej części organizatorzy nagrodzili uczestników najczęściej biorących udział Rajdzikach, i tak:

 

- 1 miejsce ex aequo zajęły Ludmiła Segieda i Danuta Rogowska,

 

 

- 2 miejsce, też wspólnie, zajęły Maria Szturo oraz Zofia Bednarska (choć tym razem bez

   jej udziału),

 

- 3 miejsce zajęła Ela Gołębiowska,

 

a zaszczytne 4 miejsce przypadło Danucie Szynklewskiej.

 

 

Około godziny 14 ruszyliśmy w kierunku stacji PKP w Łupowie.

 

Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim za tak liczne wzięcie udziału w tym jubileuszo-wym Rajdziku pomimo niezbyt sprzyjającej pogodzie.

Bożena i Andrzej Jarychowie.

 

Do zabaczenia na kolejnych Rajdzikach.

 

Zdjęcia z jubileuszowego Rajdziku znajdziesz tutaj.

 

Tekst: Bożena Jarych

Zdjęcia: Andrzej Jarych i Kazimierz Kamiński