Kronika 2017


 

Wycieczka do Szczecina 8.12.2017

 

 

8.12.2017 r. grupa 48 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” pojechała na ostatnią w tym roku wycieczkę zorganizowaną przez Oddział i kończącą cykl imprez przygotowanych przez Oddział na swój Jubileusz 50-lecia. Jednocześnie był to dziewiąty wyjazd muzyczny w tym roku. Na wszystkich wyjazdach wręczane były „muzyczne buttony” z symbolami muzycznymi i jubileuszowymi. Aż cztery osoby zebrały po dziewięć, wiele po sześć i pięć buttonów. Zwyciężczynie (Zofia Bednarska, Zofia Kotwicka, Zofia Łuc i Maria Sowińska) w drodze do Szczecina otrzymały od Zarządu Oddziału nagrody w formie płyt CD z nagraniami muzyki rozrywkowej.

Biuro podróży

 

Grupa zwiedzała miasto z okien autokaru jadąc wzdłuż Wałów Chrobrego z dostojnymi budynkami Akademii Morskiej, Muzeum Narodowego, a dalej pięknie podświetloną na biało-czerwono filharmonią, potem Brama Królewska, świątecznie przystrojone ulice Podzamcza z kiermaszami Jarmarku Bożonarodzeniowego, bo święta za pasem.

 

Po południu grupa uczestniczyła w niezwykłym spektaklu Moscow City Ballet, balecie Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” wystawionym w Sali Koncertowej w Szczecinie. Zobaczyliśmy opowieść mówiącą o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczucia przekraczającej granice życia i śmierci. Zachwyciły nas olśniewające kostiumy i imponująca choreografia. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz zahipnotyzowały grupę i wprowadziły w niezwykły nastrój. Muzyka Piotra Czajkowskiego urzekła pięknem i subtelnością melodyki. Byliśmy przez chwilę w baśniowej krainie łabędzi i świecie księżniczki Odetty, czarnoksiężnika Rotbarta i Odylii.

 

Biuro podróży

 

Piękne to były chwile, tak ocenili spektakl uczestnicy ostatniego w tym roku wyjazdu muzycznego. Wyjazd z ramienia Zarządu Oddziału PTTK „Stilon” zorganizowała Maria Karbowska.

 

Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska, w tym zdjęcia z programu spektaklu.

 

 

 


 

Wycieczka do Szczecina 3.12.2017 r.

 

Grupa 51 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” (dodatkowo 9 sympatyków ze Szczecina) uczestniczyła w wycieczce do Szczecina. Ostatnio często jesteśmy w Szczecinie i znamy sporo miejsc, więc tym razem był to tylko krótki spacer po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Czekała nas popołudniowa uczta duchowa w Operze na Zamku – balet Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Jeśli teatry muzyczne całego świata wystawiają ten balet, to znak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia i oczekiwane prezenty.

 

Opera na Zamku przedstawiła nową realizację baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego – choreografa i inscenizatora. Widownię wypełnili dorośli i dzieci, również wnukowie naszych kolegów, mieszkający w Szczecinie, bo to to spektakl dla publiczności od lat 7 do 70 +.

 

Zachwycaliśmy się tańcami z Arktyki, Afryki, Europy, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Australii. W poszukiwaniu potężnego orzecha Krakatuka wędrowaliśmy do krainy Indian, Masajów i Eskimosów. Zobaczyliśmy przepiękne kostiumy, fascynujące projekcje multimedialne przedstawiające zmieniające się kontynenty, a to wszystko przy magicznej muzyce Piotra Czajkowskiego. Zakończenie było klasyczne – Klara budzi się obejmując zabawkę „dziadka do orzechów” i nie wie czy walka myszy, Król Myszy, Mysiababa, księżniczka Pirlipata, uroczy chłopiec byli prawdziwi, czy był to tylko sen. To była magia i tajemnica, przeniknęły się światy ludzi i lalek.

 

 

Biuro podróży

 

Przed spektaklem w holu Opery na Zamku nasza nowa koleżanka Halina Gracz otrzymała legitymację członkowska Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” i znaczek PTTK.

 

Tekst i Zdjęcia:
Maria Karbowska, Małgorzata Balbierz i Opera na Zamku w Szczecinie

 

 

 


 

Wycieczka do Szczecina

25.11.2017 r.

 

 

Grupa 49 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” uczestniczyła w wycieczce do Szczecina. W strugach deszczu oglądaliśmy Filharmonię Szczecińską, Zamek Książąt Pomorskich, Plac Solidarności z Centrum Dialogu „Przełomy” i dziedzińce zamkowe.

 

Wieczorem w Operze na Zamku obejrzeliśmy operę Benjamina Brittena „Dokręcanie śruby”. Libretto opery jest bardzo trudne, obejmuje temat molestowania dzieci, temat często zamiatany pod dywan w wiktoriańskiej Anglii, a w obecnych czasach również. To opera inna niż wszystkie dotąd obejrzane przez nas. Nie ma popisowych arii, jest oszczędna, ale jakże piękna scenografia, są stylowe kostiumy i gra orkiestra tylko trzynastu instrumentalistów.

 

 

Biuro podróży

 

Opera na Zamku otrzymała aż trzy nagrody im. Jana Kiepury

– za scenografię, za reżyserię i najlepszy spektakl w 2016 roku. Uczestnicy ocenili, że zasłużenie.

 

Obejrzeliśmy operę znaną na całym świecie, ale kompletnie nieznaną w Polsce.

 

 

Maria Karbowska

 

 

 

   

 


 

Wycieczka z cyklu
„Złota Polska Jesień” - Świeradów Zdrój
od 12 do 15.10.2017

 

 

 

 

 

Naszą bazą wypadową był "Pensjonat Fortuna" w Świeradowie Zdrój przy ul. Kościelna 4

 

1 dzień 12.10.2017
- Wyjazd do Świeradowa Zdroju przez Żary, Żagań, Henryków Lubański na trasie zwiedzamy Iłowę, a w niej: Ogrody i Pałac oraz Henryków i Pomnik Przyrody - Cis Henrykowski w wieku 1250 lat.

 

2 dzień 13.10.2017
- wycieczka objazdowa Świeradów Zdrój i Zamek Frydland, Bogatynia, Liberec i Baseny termalne Babilon (pobyt na basenach ok. 75 min) powrót do Świeradowa Zdroju.

 

 

Biuro podróży

 

3. Dzień 14.10.2017
- wyjście na wycieczkę piesza z Przewodnikiem na szlak, wjazd gondolą na Stóg Izerski, pobyt w schronisku na Stogu Izerskim i zejście do Świeradowa Zdroju.


4. Dzień 15.10.2017
- żegnamy Świeradów Zdroju i wyjeżdżamy do Gorzowa Wlkp. Na trasie zwiedziliśmy z przewodnikiem LUBAŃ, a w nim Dom Solny z 1539 r, Słup pocztowy z XVIII wieku, Basztę Bracką z 1318 r. z herbem Polski (rekonstrukcja w 2005 r ).

 

 


 

 

 

„Korona Karkonoszy”

od 01 do 04.06.2017 r.

 

 

1. 01.06.2017

– wyjazd z Gorzowa do Karpacza, a po trasie zwiedzaliśmy Lwówek Śląski oraz Browar. Zakwaterowanie/bazę noclegową mieliśmy w Karpaczu w „Gościńcu Turay”.

 

2. 02.06.2017

- wycieczka wyjazdowa autokarem do PEC (Czechy).Wyjazd wyciągiem na Śnieżkę i zejście na stronę Polską trasą przez schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka do Świątyni Wang .

 

 

Biuro podróży

 

 

3. 03.06.2017
- wycieczka wyjazdowa autokarowa do Szklarskiej Poręby. Wyjazd wyciągiem na Szrenicę i przejście szlakiem na Śnieżne Kotły i zejście do Jagniątkowa Szlakiem niebieskim.

 

4. 04.06.2017
- żegnamy Karpacz. Wracam do domu a po drodze zajechaliśmy do podziemnego miasta Włodarz.

 

 


 

III Ognisko Papieskie
Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”

 

III Ognisko Papieskie odbyło się 22.10.2017 r. w Kołczynie z okazji upamiętnienia 39 rocznicy wyboru biskupa Karola Wojtyły na papieża.


Grupę rowerową z Gorzowa, już w Rudnicy, witał ks. Andrzej Jędrzejowski i życzył miłej wycieczki w okolice Kołczyna, którą poprowadził p. Bogdan Pawlak z Kołczyna.


Ks. Andrzej Jędrzejowski odprawił w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Kołczynie uroczystą mszę św. dla wszystkich zgromadzonych, podczas której poświęcił nowy proporzec Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” przywieziony przez prezesa Oddziału Ryszarda Bronisza. W czasie kazania nawiązał do 50 rocznicy Oddziału i 39 rocznicy wstąpienia biskupa Karola Wojtyły
na tron Piotrowy.


Po mszy św. na Placu pod Dębami im. Jana Pawła II, z okazałymi dębami, odbyło się świętowanie mieszkańców Kołczyna i przybyłych członków i sympatyków Oddziału. Gorąca herbata i kawa z pysznymi ciastkami zachęciła wszystkich do śpiewania, oczywiście ze słynną „Barką” na samym początku. Przy ognisku pieczono kiełbaski i wspominano spotkania z papieżem Janem Pawłem II, szczególnie to z 1997r. w Gorzowie. Mieszkańcy Kołczyna wyrazili chęć kontynuowania takich spotkań w przyszłych latach. Prezes Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” dziękował za gościnę i potwierdził organizowanie Ognisk Papieskich w Lipkach Wielkich i Kołczynie.

 

III Ognisko Papieskie ze strony Oddziału w porozumieniu z władzami Kołczyna przygotował członek Zarządu Oddziału kol. Stasiu Golumski.

,
Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska

 

 

 


 

VIII Rajdzik Pieszy

z cyklu „Cztery Pory Roku” – jesień

 

Dnia 8.10.2017 odbył się VIII Rajdzik Pieszy z cyklu „Cztery Pory Roku” – jesień

Trasa: start i meta Castorama, cel: Strzelnica sportowa za Wojcieszycami, dł.trasy 16 km


Uczestnicy:
Bożena Jarych-organizator, Krystyna Kamińska, Zosia Bednarska, Ela Gołębiowska, Irenka Kajdanek, Andrzej Jarych, Halina Terpiłowska, Łucjan Terpiłowski, Grażyna Świątek

 

 

 


 

WYCIECZKA DO SZCZECINA

7.10.2017

 

 

7.10.2017 r. odbyła się wycieczka do Szczecina, w której uczestniczyli członkowie i sympatycy Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”.


Uczestnicy zwiedzili Centrum Dialogu „Przełomy”. Jest to pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Budynek zagłębiony jest w Plac Solidarności, naprzeciw Filharmonii Szczecińskiej. W Centrum Dialogu prezentowane są przełomowe dla historii powojennej Polski momenty w formie eksponatów, filmów i zdjęć. Pokazano je w częściach: Grudzień’70, Styczeń’71, Sierpień’80, Grudzień’81, Sierpień’88 i Czerwiec’89. Była również wystawa czasowa Rafała Wersztera „Maski”.


Plac Solidarności wieńczy Anioł Wolności, rzeźba Czesława Dźwigaja, upamiętniający ofiary grudnia 1970 r. w Szczecinie.


Wieczorem wszyscy uczestniczyli w koncercie zespołu „Piwnicy pod Baranami” p.t. „Ta nasza młodość...” w Filharmonii Szczecińskiej im Mieczysława Karłowicza. Zespół zaprezentował najpiękniejsze i największe przeboje, a wystąpili najwięksi i najwspanialsi artyści zespołu.


Budynek filharmonii wygląda imponująco, posiada dwie sale koncertowe. Koncert odbył się w Sali symfonicznej zwanej „Słońce”, a to dlatego, że ściany wyklejone są płytkami sztucznego złota.

Biuro podróży

To był zaczarowany wieczór ze śmiechem i łezką w oku. Przeżyliśmy podwójnie „tę naszą młodość”, raz w muzeum i powtórnie w filharmonii.


Wycieczkę zorganizowała i prowadziła kol. Maria Karbowska.


Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska

 


 

scenka ze spektaklu
scenka ze spektaklu

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

 

 

W dniach 24-25.06.2017 r. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Wrocławia, w której uczestniczyły 42 osoby – członkowie i sympatycy Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”.

Organizatorem wycieczki była kol. Maria Karbowska.

 

W pierwszy dzień uczestnicy wzięli udział w mega widowisku – operze „Faust” Charlesa Gounodawy stawianym przez Operę Wrocławską w Hali Stulecia. Wraz z ponad trzytysięczną widownią oglądaliśmy wspaniałe widowisko z efektami specjalnymi, z doskonałą obsadą głosową, szczególnie roli Mefistofelesa.

 

Przed spektaklem nowi członkowie naszego Oddziału otrzymali legitymacje członkowskie. Były to: Jolanta Chojnicka i Anna Grabowska.

 

Na drugi dzień zwiedzaliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, czyli centrum wiedzy o wodzie w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach wody. Wewnątrz w fascynujący sposób pokazano znaczenie wody dla człowieka. Stworzono tam oryginalną scenografię oraz ponad 60 monitorów dotykowych. W kolejnych pomieszczeniach prezentowano takie tematy jak: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, motyw wody w religiach.

 

Następnie zwiedzaliśmy Pawilon Czterech Kopuł, a w nim od roku działające Muzeum Sztuki Współczesnej. Mieliśmy możliwość zobaczenia prac Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego, Władysława Hasiora i wielu innych. Dla nas to był wielki prezent ze strony muzeum, bo mogliśmy w jednym miejscu zobaczyć dzieła tylu genialnych malarzy i rzeźbiarzy.

 

Potem poszliśmy do Zamku Królewskiego, do jego wnętrz i ogrodów. O historii Pałacu i jego zbiorach opowiadała nam, jak zawsze z pasją, przewodniczka Elżbieta Zielińska.

 

Była to bardzo udana wycieczka łącząca muzykę ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, co uczestnicy bardzo sobie cenią i są wdzięczni Oddziałowi za ich organizację.

 

Maria Karbowska

 

Zdjęcia – Maria Karbowska

 

 

 


 

 

 

 

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

 

 

Oddział Zakładowy PTTK „Stilon” zorganizował w dniu 10.06.2017 r. wycieczkę do Wrocławia. Organizatorem była kol. Maria Karbowska.

 

Wycieczka była zaspokojeniem pragnień wielu członków i sympatyków Oddziału wzięcia udziału w koncercie Drezdeńskiej Orkiestry Symfonicznej, a jednocześnie zapoznania się z architekturą Narodowego Forum Muzyki. W wycieczce wzięło udział 38 osób.

 

Narodowe Forum Muzyki jest to najnowocześniejszy obiekt koncertowy w Polsce, a nawet na świecie autorstwa Stefana Kuryłowicza. W budynku są aż cztery sale koncertowe. W jednej z nich, na ponad 1800 miejsc, zagrała Drezdeńska Orkiestra Symfoniczna.

 

Drezdeńska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najstarszych orkiestr świata, została założona w 1548 r. W czasie koncertu orkiestrą dyrygował światowej sławy brytyjski dyrygent Daniel Harding. Orkiestra zagrała utwory dwóch kompozytorów: Gustawa Mahlera utwór „Blumine” z I Symfonii D-dur „Tytan” i utwór „Kindertotenlieder” Antonina Dvoraka VIII Symfonię G-dur op.88, B.163. Szczególnie wzruszył nas utwór „Kindertotenlieder” („Pieśni na śmierć dzieci). Był to zbiór pieśni o śmierci dzieci wykonanych przez cenionego na świecie barytona Matthiasa Goerne.

 

 

Biuro podróży

Koncert w Narodowym Forum Muzyki sprawił, że poczuliśmy się szczęśliwymi ludźmi, bo jednego wieczoru obcowaliśmy z Drezdeńską Orkiestrą Symfoniczną z Niemiec, Danielem Hardingiem z Wielkiej Brytanii i barytonem Matthiasem Goerne z Niemiec, a wszystko to we Wrocławiu.

 

Przed koncertem nowi członkowie Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” otrzymali legitymacje członkowskie. Byli to: Elżbieta Jagielska – Stećków, Jolanta Walorek i Maria Zwieruho.

 

Maria Karbowska

 

Zdjęcia – Maria Karbowska

 

 


 

 

 

 

trochę biurokracji
trochę biurokracji

Rajd rowerowy Górki Noteckie i okolice - 60 km
27.05.2017 r.

 

Wprawdzie w planie była przewidziana wycieczka rowerowa do Rokitna ale dowiedziawszy się o rajdzie organizowanym przez gminę Zwierzyn, odbywającym się w Górkach Noteckich, postanowiłem zmienić trasę i tam się wybrać - grupa nie protestowała. Na trasę wyruszyliśmy o godz. 8.oo spod Lidla na ul. Warszawskiej drogą w kierunku na Czechowa, Santoku i dalej przez Płomykowo i las do Górek Noteckich, do których dotarliśmy o 9:4o.

 

Oficjalne otwarcie rajdu nastąpiło o godz. 10-tej po przemówieniu oficjeli. Gospodarze rajdu powiedli nas leśnymi drogami, miejscami raczej na MTB niż na nasze rowerki, ale daliśmy radę. Na trasie była przerwa na pyszną pajdę chleba z domowym smalcem i z ogórkiem, a na mecie rajdu czekała nas prawdziwa uczta - czuliśmy się jak na kolacji wigilijnej tyle, że nie postnej.

 

Kto nie był, ten niech żałuje!

 

 

na trasie rajdu

Po zakończeniu rajdu, z Górek Noteckich wracaliśmy uroczą trasą wzdłuż wału nadnoteckiego z pięknymi widokami na dolinę Noteci i tak dotarliśmy do prastarego Santoku, skąd po krótkiej przerwie pojechaliśmy do Gorzowa.

 

Wycieczka bardzo udana. Uczestniczyło w niej 15 osób, w tym tylko czterech z PTTK Stilon - nie wiem dlaczego, podobno jest nas ponad setka.

 

Marek Balcewicz

 

 

 


 

 

Wycieczka do Szwajcarii Saksońskiej


Grupa 50 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” pojechała w dniu 20.05.2017 r. w rejon Saksonii, który nazywa się Szwajcarią Saksońską.

 

Kolejno zwiedziliśmy trzy miejsca – Stolpen, Basztę i Königstein.

 

Bazaltowe wzgórze w Stolpen widać z daleka. Na nich wznosi się zamek, w którym więziona była Anna Konstancja von Brockdorf, znana powszechnie jako hrabina Cosel. Przez 49 lat żyła w wieży Jana, tam zmarła i została pochowana w dawnej kaplicy zamkowej, o czym przypomina tablica nagrobna. W wieży jest małe muzeum i kilka pamiątek po niej, elementy stroju, próbki jej odręcznego pisma, portrety hrabiny Cosel i Augusta II Mocnego, jej królewskiego kochanka. Przechodziliśmy odtworzonymi komnatami z meblami, piecem, łóżkiem. Z pośród wyposażenia uwagę przyciągają porcelanowe filiżanki i talerzyki wykonane z miśnieńskiej porcelany. Zajrzeliśmy do najgłębszej na świecie studni wydrążonej w bazalcie, ma 84,4 m i była drążona przez 24 lata. U stóp bazaltowego wzgórza przycupnęło małe, ciche miasteczko Stolpen, którego wąskimi ulicami przeszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do Baszty.

 

Baszta, to formy skalne w Górach Połabskich. Weszliśmy na słynny skalny most. Podziwialiśmy widoki rozciągające się daleko po horyzont. Pod urwistymi ścianami skał płynie szerokim łukiem Łaba. Z Baszty widać potężny płaskowyż z twierdzą, do której pojechaliśmy.

 

Twierdza nazywa się Königstein i należy do największych twierdz górskich Europy. Majestatycznie króluje nad osobliwym krajobrazem Gór Połabskich. Do twierdzy wjechaliśmy wszyscy razem windą towarową, tak jest duża. Przewodnik pokazywał i objaśniał budowle jakie się tam znajdują. Zobaczyliśmy kościół, piwnice na beczki z winem, przechowalnię pieniędzy i głęboką studnię na 157,5m, przy której liczyliśmy czas spadania wody na jej dno, doliczyliśmy do 12 s. Twierdza nigdy nie została zdobyta, służyła za więzienie dla więźniów politycznych.

 

 

Biuro podróży

Z terenu twierdzy rozciąga się fantastyczny widok na region Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej, przedgórze Rudaw i Drezno. W Saksonii warto być o każdej porze roku dla jej wspaniałych widoków, pałaców i zamków, które niczym sznur pereł rozciągają się wzdłuż Łaby.

 

Wrócimy do Saksonii za rok!

 

Wycieczkę przygotowała Maria Karbowska.

 

Tekst- Maria Karbowska
Zdjęcia – Maria Karbowska i Aleksander Grabowski

 

 

 


 

  

 

NASZ WYPAD

DO LĄDKA ZDROJU

LĄDEK ZDRÓJ - od 11 do 14.05.2017

 

 

W dniu 11.05.2017 wyjechaliśmy z Gorzowa do Lądka Zdroju. Naszą bazą noclegową w Lądku Zdroju był Dom Wypoczynkowy „Jamka”.

 

Po drodze do Lądka Zdroju zwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach na szlaku „Drewniane Kościoły - Szlakiem Sztuki”. W Muzeum znajduje się około 4-tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski. W Muzeum prezentowane są również eksponaty z państw – miast współpracujących z Rakoniewicami, tj. z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji.

 

Lądek Zdrój przywitał nas przepiękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cztery dni. W dniu 12.05.2017, już ze słonecznego Lądka Zdroju, udaliśmy się do Złotej Kopalni w Złotym Stoku. Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Średniowieczna osada górnicza powstała w związku z wydobywaniem w okolicy złota.


Głównym zakładem przemysłowym w Złotym Stoku po II wojnie światowej był zakład produkujący arsen. W 1960 roku zamknięto kopalnię, tym samym skończył się prawie siedmiuset letni okres działalności górniczej w Złotym Stoku stając się ośrodkiem turystycznym po przez udostępnienie dla turystów w 1996 r. zespołu sztolni (Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku z największym w Europie podziemnym wodospadem.


Po zwiedzaniu Kopalni Złota wróciliśmy do Lądka Zdroju i udaliśmy się na trasę im. cesarza Wilhelma Hohenzollerna. Długość trasy- 2,7 km, punkt docelowy - szczyt Trojaka, różnica wzniesień do pokonania - 326 m. Jest to najpopularniejsza wycieczka z Lądka, choć wymaga nieco więcej wysiłku. Po ok. 45 min. marszu dochodzimy do imponujących gnejsowych skał na szczycie Trojaka (766 m n.p.m.). Weszliśmy na Belweder (skalną ambonę) skąd roztacza się panorama na Góry Bialskie, na Masyw Śnieżnika i Krowiarki, a w dole widoczny jest Lądek Zdrój.


Na wieczór zaplanowaliśmy kąpiel termalną w basenie „WOJCIECH". Marmurowy okrągły basen, pod kopułą neobarokowego budynku, wypełnia błękitna woda mineralna siarczkowo-fluorkowa, pochodząca z naturalnego termalnego źródła „Zdzisław” o temperaturze sięgającej do 45°C. Kąpiel odpręża i relaksuje, poprawia kondycję skóry, łagodzi przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i kręgosłupa.,


Po całodziennym trudzie zwiedzania i odprężającej kąpieli termalnej w basenie „Wojciech” wieczór upłynął na spotkaniu integracyjnym w sali kameralnej.

 

W dniu 13.05.2017 wyjechaliśmy na Przełącz Puchaczówkę i wyciągiem wjechaliśmy na Czarną Górę i poszliśmy do schroniska na Iglicznej, wybudowanego w 1880r.
Ze schroniska można podziwiać piękną panoramę Masywu Śnieżnika. Po odpoczynku wyruszyliśmy do Międzygórza pod wodospad Wilczek.
Wieczorem był czas na wieczór integracyjny w sali „Bilardowej”. Mateusz Bronisz zorganizował konkurs bilardowy systemem pucharowym. Emocji i zaciętej rywalizacji nie brakowało. Na zakończenie rozgrywek zwycięscy turnieju zostali uhonorowani nagrodami.

 

W dniu 14.05.2017 udaliśmy się do Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza. Arboretum lądeckie leży na końcu miasta wśród lasów, w niewielkiej dolince potoku Jadwiżanka. Jest to najwyżej położone arboretum w Polsce. W lądeckim Arboretum rośnie bogata kolekcja drzew i krzewów, iglastych oraz liściastych. Można tu odnaleźć sporą kolekcję różaneczników kwitnących na przełomie wiosny i lata. Cenne są tutaj kilkusetletnie drzewa pomnikowe -dęby, buki, sosny oraz jodły.

 

 

 

 

W drodze powrotnej do Gorzowa zatrzymaliśmy się w Ząbkowicach Śląskich, aby zwiedzić fragmenty tutejszego zamku.

Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska - nazywana jest „Śląską Pizą”.

 

Następnie zwiedziliśmy Izbę Pamiątek Regionalnych, w tym trasę Śladami Frankensteina oraz Laboratorium Frankensteina.

 

 

Do Gorzowa wróciliśmy zadowoleni z czterodniowego wypoczynku przy słonecznej pogodzie.

 

Kazimierz Kamiński
tel. 696 865 795

 

 


 

 

II Ognisko Papieskie

Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”

 

 

 

18.05.2017 odbyło się II Ognisko Papieskie Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” z okazji 97 urodzin papieża św. Jana Pawła II. Uroczystość miała miejsce w Kołczynie na Placu Pod Dębami im. Jana Pawła II. Uczestniczyli rowerzyści i zmotoryzowani członkowie i sympatycy PTTK „Stilon” oraz mieszkańcy Kołczyna, którzy entuzjastycznie włączyli się w przygotowanie Jubileuszu.

 

Grupa rowerowa, licząca 14 osób wyruszyła ze Starego Rynku w Gorzowie i przez Ulim i Płonicę dotarła do Kołczyna. Tam została powitana przez mieszkańców Kołczyna, a szczególnie przez księdza Adama Pawłowskiego, sołtysa Józefa Pizuńskiego i radnego Bogusława Pawlaka.

 

 

Biuro podróży

Plac był pięknie przystrojony we flagi i portrety papieża. Pogoda była wręcz upalna i dała się uczestnikom we znaki. Tym bardziej smakowały kiełbaski pieczone na ognisku i duże ilości wody, herbaty i kawy, przygotowane przez gospodarzy. Wszyscy włączyli się w śpiewanie „Barki” i innych piosenek majowych.

 

Była to wspaniała integracja mieszkańców Gorzowa i Kołczyna przy wspólnym świętowaniu 97 urodzin papieża św. Jana Pawła II.

 

Gospodarzom ofiarowaliśmy pamiątkowe znaczki II Ogniska Papieskiego Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”, życząc sobie nawzajem spotkania 16.10.2017 w Kołczynie z okazji wyboru Karola Wojtyły na papieża.

 

Do zobaczenia !

 

Tekst     - Maria Karbowska
Zdjęcia - Maria Karbowska i Marek Balcewicz

 

 


 

 

 

Z WYCIECZKI DO CHRZYPSKA WIELKIEGO NA TULIPANY
w dniu 22.04.2017 r.

 

 

Chrzypski ogrodnik, przemiły Pan Bogdan Królik - polski król tulipanów o cebulkach tulipanów wie wszystko, a dokładnie tyle, aby hodować ich nowe odmiany. Ogrodnik z Chrzypska uprawia 450 odmian tulipanów z blisko 3 tys. istniejących. Pan Bogdan Królik wiedzę o tulipanach zdobył w królestwie tulipanów, czyli w samej Holandii. Gospodarstwo prowadzi od 1997 roku wraz z żoną Grażyną i córką Patrycją. Powierzchnia uprawy kwiatowej to 25 ha, z czego 10 ha zajmuje hodowla tulipanów.

 

 

Po gospodarstwie kwiatowym oprowadzał nas właściciel Pan Bogdan Królik.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od słodkiej niespodzianki przy kawie i herbatce dla uczestników wycieczki od Organizatora. Wielkie i kolorowe dywany kwiatowe robiły wrażenie. Wspomnieniami z tej wycieczki będą dla nas zakupione cebulki różnych kwiatów, np.: dalie, begonie, lilie i wiele innych, przy czym jednak cebulek tulipanów nie było w sprzedaży - będą dostępne dopiero po okresie wegetatywnym w sierpniu.

 

 

Biuro podróży
gospodarstwo i hurtownia ogrodnicza Pana Bogdana Królika w Chrzypsku

 

Na trasie powrotnej do Gorzowa zatrzymaliśmy się na obiad w Zajeździe Ostęp, a po obiedzie wyruszyliśmy do „Olandii”, do fantastycznego folwarku w miejscowości Prusim nad jeziorem Kuchennym w Sierakowskim Parku Krajobrazowym.


W „Olandii” spędziliśmy czas na towarzyskich spacerach wokół jeziora, zwiedziliśmy tamtejszy kompleks turystyczny, a przede wszystkim pooddychaliśmy świeżym powietrzem.

 

 

na trasie powrotnej

 

Wrażeniami z wycieczki podzieliła się

uczestniczka wycieczki - Janina Klimek

 

Zdjęcia udostępniła Małgorzata Balbierz

 

 

 


 

 

 

trasa rajdu
trasa rajdu

 

 

W dniu 9.04.2017 r.  kol. Bożena Jarych była organizatorem II Rajdziku Pieszego z cyklu Cztery Pory Roku, który odbył się na trasie: Gorzów Wlkp.-Kłodawa-Wojcieszyce-Gorzów Wlkp.

Długość trasy 13 km.

z trasy rajdu

Na trasie uczestnicy zapoznani zostali z historią Wojcieszyc. Z tego tematu przeprowadzony został także mini konkurs wiedzy.

 

Pogoda dopisała, humory też.

 


 

pamiątkowa przypinka
pamiątkowa przypinka

WYCIECZKA DO SZCZECINA

8.04.2017


Grupa 52 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” pojechała na wycieczkę do Szczecina. Przywitaliśmy się z miastem spacerem po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Renesansowy zamek pięknie prezentuje się na Wzgórzu Zamkowym. Ta historyczna siedziba rodu Gryfitów znów odzyskała blask po licznych renowacjach. Weszliśmy pod Wieżą Dzwonów na Mały Dziedziniec, potem na Duży Dziedziniec. Tam ukazała się nam piękna Wieża Zegarowa. Część grupy odwiedziła Bazylikę Archikatedralną p.w. św. Jakuba Apostoła, a później wszyscy spotkaliśmy się w restauracji w pięknej gotyckiej sali przy kawie, herbacie, torcie wiśniowym i innych smakołykach.

Wieczorem poszliśmy do Opery na Zamku w skrzydle wschodnim zamku. Uczestniczyliśmy w wydarzeniu artystycznie i historycznie wyjątkowym. Opera Ryszarda Wagnera „Tannhäuser” pojawiła się na szczecińskiej scenie po raz pierwszy. To ponadczasowe dzieło zaprezentowali niemieccy soliści, połączone chóry polsko-niemieckie i orkiestra pod batutą Golo Berga. Jest to koprodukcja Opery na Zamku i Theater Vorpommern. Był to Wagner w absolutnie nowej interpretacji pokazany w genialny, obrazowy sposób i do tego z wielkim rozmachem. „Tannhäuser” to opowieść o niemieckim rycerzu Tannhäuserze, który odnalazł drogę do legendarnej góry Wenus. Tam spędził sporo czasu z boginią na rozkoszach miłosnych, wrócił jednak do ziemskiego świata, by zaznać wolności. Przyjaźń, miłość, namiętność i surowa kara za grzechy zostały opisane pełną pasji, szlachetności i majestatu muzyką Ryszarda Wagnera.

Historia rycerza-śpiewaka i wędrowca bardzo nas wzruszyła, odczuliśmy, że w istocie jest uniwersalną opowieścią o człowieku poszukującym samego siebie.

 

Po entuzjastycznie przyjętym spektaklu przez grupę, ja odczułam, że zyskałam nowych uczestników wycieczek turystyczno – kulturalnych.

 

Maria Karbowska


Wycieczkę przygotowała i prowadziła Maria Karbowska.
Zdjęcia – Maria Karbowska

 


 

 

OKOLICZNOŚCIOWY ZNACZEK
OKOLICZNOŚCIOWY ZNACZEK

WYCIECZKA

WARSZAWA- RADZIEJOWICE-ŻELAZOWA WOLA-BROCHÓW

 

 

Wycieczka do Warszawy w dniach 3 i 4 marca 2017 r. dedykowana była Chopinowi, ale nie tylko - była to 52 „muzyczna wycieczka" przygotowana przez Marię Karbowską.

 

Radziejowice i obrazy Józefa Chełmońskiego
Po drodze do Warszawy zatrzymaliśmy się Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. W XV wieku zbudowano reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich, która w późniejszych wiekach przyciągała elitę polityczną, artystyczną i intelektualną kraju. O Radziejowicach pisano, że mogły pomieścić ponad 1000 gości. Stanisław Radziejowski chętnie to wykorzystywał, często organizując huczne uroczystości, na których bywał m.in. Zygmunt III Waza.

Obecnie w pałacu zgromadzono obrazy Józefa Chełmońskiego z różnych okresów twórczości, a nasza przewodniczka interesująco opowiadała o życiu i osiągnięciach tego malarza.

 

Wieczór baletowy w Teatrze Wielkim
Celem głównym wycieczki był udział w przedstawieniu baletowym w Teatrze Wielkim. Na to przed-stawienie złożyły się trzy suity baletowe, każda w innym stylu:

- pierwszą była „Chopiniana”, czyli suita baletowa opracowana przez znakomitego choreografa Michaiła Fokina do utworów Chopina. Baletnice w zwiewnych, białych sukniach, płynęły na pointach w rytmie poloneza, walca, mazurka. Było to piękne widowisko, klasyczne w formie,

- drugą część wypełniło znane energetyczne „Bolero” Ravela, do którego nową choreografię opracował dyrektor Narodowego Baletu – Krzysztof Pastor,
- trzecia część pt. „Chroma” z bardzo nowoczesnym opracowaniem baletowym do równie zaskakującej muzyki.

Mieliśmy dobre miejsca, blisko sceny i z przyjemnością oglądaliśmy najwyższe osiągnięcia sztuki baletowej w wykonaniu artystów Narodowego Baletu.

 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Następnego dnia poznawaliśmy miejsca związane z życiem Fryderyka Chopina. Pojechaliśmy do Żelazowej Woli, miejsca narodzin kompozytora. W największym pokoju, w którym urodził się Fryderyk, na dwa przedmioty zwrócono uwagę kierując snopy światła na młodzieńcze popiersie kompozytora i na zabytkowy fortepian. Oprócz tych symbolicznych przedmiotów, w pokoju urodzenia przyciąga wzrok belkowanie sufitu z barwnymi malunkami o ludowym charakterze.

O tej porze nie ma jeszcze koncertów fortepianowych, a mimo to w całym parku słychać polonezy, mazurki, walce, preludia Chopina dyskretnie emitowane z niewidocznych głośników. Była piękna pogoda, niebieskie niebo, całkiem ciepłe słońce. Spokój parku, stylowe ławki, muzyka – wszystko sprzyjało zadumie: jak to się stało, że urodzony w tej chałupce chłopaczek, który wyjechał z Polski do Paryża mając zaledwie 20 lat, dał całemu światu kwintesencję polskiej kultury.

 

Kościół w Brochowie bliski rodzinie Chopinów
Kościół w Brochowie był kościołem parafialnym dla Żelazowej Woli, więc tu odbywały się śluby i chrzty mieszkańców tamtego majątku. W Brochowie naszą przewodniczką po historii miejscowości i pamiątkach związanych z rodziną Chopinów była pani Marta Przygoda-Stelmach. Tu był wpisany do księgi urodzeń i ochrzczony mały Fryderyk. Tu brali ślub państwo Mikołaj i Justyna Chopinowie oraz ich córka Ludwika. Te wydarzenia są upamiętnione tablicami z czerwonego marmuru. Dokumenty zachowane w Brochowie podają datę urodzenia Fryderyka na 22 lutego 1810 roku. Tymczasem sam kompozytor i jego rodzina podawali datę 1 marca tego roku. Dlatego np. w Warszawie i w Żelazowej Woli urodziny Fryderyka obchodzi się 1 marca, a w Brochowie 22 lutego.

Z WYCIECZKi DO WARSZAWY- RADZIEJOWIC-ŻELAZOWEJ WOLI - BROCHOWA 4-5.03.2017

Wycieczka przygotowana przez Marię Karbowską była, jak zwykle, bardzo udana, bez żadnych niespodzianek. Niestety, do Warszawy i z powrotem trzeba było długo jechać.

 

Krystyna Kamińska

http://www.echogorzowa.pl/news/30/na-szlaku/2017-03-10/w-zelazowej-woli-powinien-byc-kazdy-polak-17781.html

 


 

I Ognisko Papieskie PTTK Stilon

02.04.2017 r.


Wiceprezes Zarząd o godzinie 18-tej dał sygnał do wyjazdu na „I Ognisko Papieskie PTTK Stilon”, życząc bezpiecznego przejazdu na trasie z  Gorzowa Wlkp. do Lipek Wielkich.
Kol. Marek z placu katedralnego poprowadził grupę 10-ciu rowerzystów na Ognisko Papieskie do Lipek Wielkich. Trasa wiodła przez Czechów, Santok, Nowe Polichno, Ludzisławice, Lipki Wielkie – lotnisko. Zwiedzania na trasie było niewiele bowiem nieuchronnie nadciągała ciemność. Miłym akcentem na trasie było spotkanie pary boćków w Santoku. Po przybyciu na metę, okazało się, że nie ma przygotowanego miejsca na ognisko, ani przygotowanego opału (a miało być wszystko przygotowane), ale jakoś własnym sumptem sobie poradziliśmy. Przed godz. 21.oo dojechało też do nas 10 zmotoryzowanych turystów i o godzinie 21.15 udaliśmy się wszyscy pod Dąb Papieski, gdzie w godzinie śmierci o 21.37 uczciliśmy minutą ciszy śmierć Papieża, a potem odśpiewaliśmy "Barkę".

zdjęcia z I Ogniska Papieskiego PTTK Stilon

Następnie po krótkim pożegnaniu popedałowaliśmy do domu. Powrót w ciemnościach nawet był fajny, bo na drogach nie było ruchu. Trasa liczyła 45 kilometrów.


Marek Balcewicz

 


 

uczestnicy Rajdu
uczestnicy Rajdu

WYCIECZKA ROWEROWA „TRASA PRZEDWIOSENNA”
11.03.2017

 

Na wycieczkę rowerową pojechało 14 rowerzystów. Trasa prowadziła z Gorzowa przez Kłodawę, Marzęcin, Mironice do Gorzowa. Wycieczkę prowadził kol. Marek Balcewicz.
Po drodze grupa podziwiała użytek ekologiczny „Torfowisko Dolne” i zatrzymała się nad jeziorem. Potem drogą przez las rowerzyści dojechali do Marzęcina, miejscowości, której nie ma, jest tylko na mapie. Została spalona przez Rosjan w 1945 r. Pozostał cmentarz, źródło Marii i zaznaczone symbolicznie miejsca dawnych budowli. Jest dzwon na pamiątkę dawnego kościoła i obelisk z nazwiskami mieszkańców, którzy zginęli w I wojnie światowej. Za miejscowością grób Eriki Sommerfeld, 9-letniej dziewczynki zamordowanej przez Rosjan 30.01.1945 r. Dalej Pomnik Leśniczego upamiętniający leśniczego Hermana Schultza, który zginął z rąk kłusowników. Jest to pomnik przyrody.
W Mironicach grupa zwiedzała miejsce dawnego kościoła.

Rowerzyści przejechali 36 km, momentami po bardzo rozrytych przez ciężkie maszyny drogach leśnych.


Maria Karbowska
Zdjęcia – Marek Balcewicz

 

 


 

nasi cykliści na trasie
nasi cykliści na trasie

Wycieczka rowerowa

„Do Skwierzyny i z powrotem”

 

W piękny słoneczny poranek grupa 10 rowerzystów członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” wyruszyła na wycieczkę rowerową. Zbiórka była przy byłej "Roszarni" na Zawarciu. Grupę, jak zawsze, prowadził kol. Marek Balcewicz. Trasa przebiegała przez Borek, Stary Dworek, Popowo, Zemsko, Skwierzynę, Murzynowo, Czechów do Gorzowa. Rowerzyści przejechali 79 km.


Po drodze mijali łąki, rzekę Obrę, kościół w Popowie. Odpoczywali w lesie w Borku, nad Wartą w Skwierzynie i u kol. Władzia Pachowicza, który podejmował grupę kawą i herbatą w swoim domu w Popowie.


Dużo wzruszeń dostarczyła wizyta na Cmentarzu Żydowskim ( kirkucie ) w Skwierzynie. Cmentarz był w ostatnich latach porządkowany, zachowało się dużo macew.


W Skwierzynie grupa podziwiała nowy most na Warcie i piękny nadwarciański bulwar. Powrót do Gorzowa był tradycyjnie przez Murzynowo i Czechów, gdzie był ostatni odpoczynek.

na trasie Rajdu
na trasie wycieczki rowerowej do Skwierzyny

Po słonecznym poranku równie słoneczny był cały dzień. To spowodowało, że kolejna wycieczka rowerowa była udana.

 

Maria Karbowska
Zdjęcia wykonał Marek Balcewicz

 


 

Gorzowski teatr - wejście główne
Gorzowski teatr - wejście główne

56. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
27.03.2017

 

27 marca już po raz 56. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. Członkowie i sympatycy Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” skorzystali z  zaproszenia Teatru im. Juliusza Osterwy na ogólnopolską akcję Dotknij Teatru, w ramach której teatr przygotował „przechadzki teatralne”, tzn. zwiedzanie budynku teatru.


Naszą grupę, około czterdziestoosobową, przywitały miłe przewodniczki. Teatr zwiedzaliśmy w dwóch grupach. Trasa wycieczki objęła: prelekcję o historii teatru, który wybudowano w 1873 r, kulisy, pracownię krawiecką, stolarską, salę prób, garderoby aktorskie, perukarnię i magazyny dekoracji do granych sztuk.
Na scenie podziwialiśmy scenografię do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, sztuki będącej obecnie na afiszu. Zwiedziliśmy Teatr Letni, a w nim garderobę i salę widowiskową. Zobaczyliśmy ciekawe zdjęcia z rekonstrukcji Teatru Letniego.


Było to niecodzienne przeżycie zobaczyć teatr od zaplecza, a nie z foteli teatralnych.

Wycieczkę do teatru zorganizowała kol. Maria Karbowska.

 


 

w teatrze
okolicznościowy znaczek
okolicznościowy znaczek

Operetka Imre Kalmana

„Hrabina Marica”
w Operze na Zamku w Szczecinie

 

Pierwsza z zaplanowanych na ten rok wycieczek Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” odbyła się 4.02.2017 r. Była to wycieczka turystyczno-kulturalna do Szczecina. Grupa 54 członków i sympatyków Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” zwiedziła wybrane sale Zamku Książąt Pomorskich i podzamcze. Uczestnicy podziwiali wnętrze sali w arty-stycznym stylu z gotyckim sklepieniem i ścianami autorstwa Ryszarda Kaji, jednego z najlepszych scenografów polskich oraz z ponad 100-letnim eliptycznym lustrem z wpisami gości ze świata artystycznego. Również ściany są pełne wpisów i rysunków znanych osób, a to dlatego, że obecnie sala jest restauracją pn. „Na Kuncu Korytarza”, od nazwiska Warcisława Kunca, byłego dyrektora Opery na Zamku.

 

Pięknie prezentował się zamek z podświetlonymi dziedzińcami – Dużym i Małym oraz czworobokiem skrzydeł zamkowych i wież.

 

na zdjęciach sale zamkowe i scenki z operetki "Hrabina Marcica"
fotos ze spektaklu "Hrabina Marica"
fotos ze spektaklu "Hrabina Marica"

 

 

Wieczorem grupa uczestniczyła w spektaklu operetkowym w Operze na Zamku w jednej z pięknie odrestaurowanych sal zamku. Była to operetka Imre Kalmana „Hrabina Marica”, ponadczasowa opowieść o miłości hrabiego Tassilo i hrabiny Maricy z niezmiennie piękną muzyką Imre Kalmana i całkiem nowoczesną reżyserią Natalii Babińskiej. Grała orkiestra, tańczył balet, śpiewał chór, grała kapela cygańska, były arie i duety, czyli wszystko to, na co czeka operetkowa publiczność.


Każdy z uczestników jeszcze długo po spektaklu nucił arię Tassilo „Graj Cyganie”.

 

 

Wycieczkę przygotowała i prowadziła kol. Maria Karbowska.
Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska

 

 


 

 

Wycieczka rowerowa

„Testowa wycieczka przedwiosenna”

 

Grupa 7 rowerzystów 25 lutego 2017 roku wybrała się na pierwszą w tym roku wycieczkę rowerową.

Grupę, jak zawsze, prowadził kol. Marek Balcewicz. To było testowanie trasy, rowerów i kondycji.
Jeszcze nie widać nawet przedwiośnia, przyroda śpi.

 

Trasę Gorzów - Osiedle Poznańskie - Karnin - Łagodzin - Ulim, która  liczyła 27 km Grupa przejechała bez trudu przy dobrej kondycji i słonecznej pogodzie.

na trasie testowej wycieczki przedwiosennej

 

Po drodze rowerzyści zatrzymali się przy pomniku na Osiedlu Poznańskim, przy odmalowanym na biało kościele w Karninie i wstąpili do kościoła p.w. św. Jacka Boboli w Ulimiu.

 

Rozpoznanie wypadło nieźle, a więc czas już szykować rowery i wyruszać na trasy!

ZAPRASZAMY!

 

Maria Karbowska
Marek Balcewicz - zdjęcia

 

 


 

Afisz i scenka z musicalu „Notre Dame de Paris”, a poniżej fotografia uczestników wycieczki na schodach holu Muzeum Emigracji w Gdyni
Afisz i scenka z musicalu „Notre Dame de Paris”, a poniżej fotografia uczestników wycieczki na schodach holu Muzeum Emigracji w Gdyni

Teatr Muzyczny w Gdyni

 - „Notre Dame de Paris”

 

Podstawowym celem wycieczki do Gdyni było obejrzenie musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym.

 

Pierwszy dzień został więc przeznaczony wyłącznie na podróż, zakwaterowanie w hotelu i udział w spektaklu.


Sam spektakl wspaniały. W treści oparty na powieści Wiktora Hugo „Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu”, w Polsce znanej pod tytułem „Dzwonnik z Notre Dame”, ale w nowej interpretacji i z nową muzyką.

 

Gdyńskie przedstawienie przygotowali ci sami twórcy, którzy je zrobili w 1998 roku w Paryżu, a tam uznane zostało za spektakl stulecia.

To, co zobaczyliśmy na scenie rzeczywiście było niezwykłe.


Następnego dnia zwiedzaliśmy Gdynię, a także trochę Sopot, pod kierunkiem bardzo dobrej przewodniczki Katarzyny Czaykowskiej, która pokazała nam Gdynię jako miasto morza. Ze względu na uporczywie padający deszcz oglądanie morza trzeba było sprowadzić do minimum. Ale na pewno w sercach wszystkich uczestników pozostała pamięć Gdyni jako miasta młodego i bardzo prężnego.


Ostatnim punktem pobytu w Gdyni było zwiedzenie Muzeum Emigracji. Znajduje się ono w wybudowanym w latach 20. budynku portowym, z którego Polacy ruszali w świat.


Potem jeszcze długa podróż do Gorzowa uatrakcyjniana starymi piosenkami. Okazało się, że te sprzed lat znamy dobrze, natomiast z nowymi jest znacznie gorzej. W sumie była to bardzo ciekawa wycieczka zarówno ze względu na wspaniały spektakl, jak i głębsze poznanie Gdyni.

 

Jak wszystkie muzyczne wyprawy zorganizowała ją Maria Karbowska.

Refleksją podzieliła się (wybrane fragmenty) Krystyna Kamińska.