ostatnia aktualizacja: 2 października 2024 roku
Wycieczka do Szczecina 8.12.2017
8.12.2017 r. grupa 48 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” pojechała na ostatnią w tym roku wycieczkę zorganizowaną przez Oddział i kończącą cykl imprez przygotowanych przez Oddział na swój Jubileusz 50-lecia. Jednocześnie był to dziewiąty wyjazd muzyczny w tym roku. Na wszystkich wyjazdach wręczane były „muzyczne buttony” z symbolami muzycznymi i jubileuszowymi. Aż cztery osoby zebrały po dziewięć, wiele po sześć i pięć buttonów. Zwyciężczynie (Zofia Bednarska, Zofia Kotwicka, Zofia Łuc i Maria Sowińska) w drodze do Szczecina otrzymały od Zarządu Oddziału nagrody w formie płyt CD z nagraniami muzyki rozrywkowej.
Biuro podróży
Grupa zwiedzała miasto z okien autokaru jadąc wzdłuż Wałów Chrobrego z dostojnymi budynkami Akademii Morskiej, Muzeum Narodowego, a dalej pięknie podświetloną na biało-czerwono filharmonią, potem Brama Królewska, świątecznie przystrojone ulice Podzamcza z kiermaszami Jarmarku Bożonarodzeniowego, bo święta za pasem.
Po południu grupa uczestniczyła w niezwykłym spektaklu Moscow City Ballet, balecie Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” wystawionym w Sali Koncertowej w Szczecinie. Zobaczyliśmy opowieść mówiącą o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczucia przekraczającej granice życia i śmierci. Zachwyciły nas olśniewające kostiumy i imponująca choreografia. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz zahipnotyzowały grupę i wprowadziły w niezwykły nastrój. Muzyka Piotra Czajkowskiego urzekła pięknem i subtelnością melodyki. Byliśmy przez chwilę w baśniowej krainie łabędzi i świecie księżniczki Odetty, czarnoksiężnika Rotbarta i Odylii.
Biuro podróży
Wycieczka do Szczecina 3.12.2017 r.
Grupa 51 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” (dodatkowo 9 sympatyków ze Szczecina) uczestniczyła w wycieczce do Szczecina. Ostatnio często jesteśmy w Szczecinie i znamy sporo miejsc, więc tym razem był to tylko krótki spacer po dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich. Czekała nas popołudniowa uczta duchowa w Operze na Zamku – balet Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Jeśli teatry muzyczne całego świata wystawiają ten balet, to znak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia i oczekiwane prezenty.
Opera na Zamku przedstawiła nową realizację baletowego arcydzieła autorstwa Karola Urbańskiego – choreografa i inscenizatora. Widownię wypełnili dorośli i dzieci, również wnukowie naszych kolegów, mieszkający w Szczecinie, bo to to spektakl dla publiczności od lat 7 do 70 +.
Zachwycaliśmy się tańcami z Arktyki, Afryki, Europy, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Australii. W poszukiwaniu potężnego orzecha Krakatuka wędrowaliśmy do krainy Indian, Masajów i Eskimosów. Zobaczyliśmy przepiękne kostiumy, fascynujące projekcje multimedialne przedstawiające zmieniające się kontynenty, a to wszystko przy magicznej muzyce Piotra Czajkowskiego. Zakończenie było klasyczne – Klara budzi się obejmując zabawkę „dziadka do orzechów” i nie wie czy walka myszy, Król Myszy, Mysiababa, księżniczka Pirlipata, uroczy chłopiec byli prawdziwi, czy był to tylko sen. To była magia i tajemnica, przeniknęły się światy ludzi i lalek.
Biuro podróży
Przed spektaklem w holu Opery na Zamku nasza nowa koleżanka Halina Gracz otrzymała legitymację członkowska Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” i znaczek PTTK.
Tekst i Zdjęcia:
Maria Karbowska, Małgorzata Balbierz i Opera na Zamku w Szczecinie
Wycieczka do Szczecina
25.11.2017 r.
Grupa 49 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” uczestniczyła w wycieczce do Szczecina. W strugach deszczu oglądaliśmy Filharmonię Szczecińską, Zamek Książąt Pomorskich, Plac Solidarności z Centrum Dialogu „Przełomy” i dziedzińce zamkowe.
Wieczorem w Operze na Zamku obejrzeliśmy operę Benjamina Brittena „Dokręcanie śruby”. Libretto opery jest bardzo trudne, obejmuje temat molestowania dzieci, temat często zamiatany pod dywan w wiktoriańskiej Anglii, a w obecnych czasach również. To opera inna niż wszystkie dotąd obejrzane przez nas. Nie ma popisowych arii, jest oszczędna, ale jakże piękna scenografia, są stylowe kostiumy i gra orkiestra tylko trzynastu instrumentalistów.
Biuro podróży
Wycieczka z cyklu
„Złota Polska Jesień” - Świeradów Zdrój
od 12 do 15.10.2017
Naszą bazą wypadową był "Pensjonat Fortuna" w Świeradowie Zdrój przy ul. Kościelna 4
1 dzień 12.10.2017
- Wyjazd do Świeradowa Zdroju przez Żary, Żagań, Henryków Lubański na trasie zwiedzamy Iłowę, a w niej: Ogrody i Pałac oraz Henryków i Pomnik Przyrody - Cis Henrykowski w wieku 1250 lat.
2 dzień 13.10.2017
- wycieczka objazdowa Świeradów Zdrój i Zamek Frydland, Bogatynia, Liberec i Baseny termalne Babilon (pobyt na basenach ok. 75 min) powrót do Świeradowa Zdroju.
Biuro podróży
3. Dzień 14.10.2017
- wyjście na wycieczkę piesza z Przewodnikiem na szlak, wjazd gondolą na Stóg Izerski, pobyt w schronisku na Stogu Izerskim i zejście do Świeradowa Zdroju.
4. Dzień 15.10.2017
- żegnamy Świeradów Zdroju i wyjeżdżamy do Gorzowa Wlkp. Na trasie zwiedziliśmy z przewodnikiem LUBAŃ, a w nim Dom Solny z 1539 r, Słup pocztowy z XVIII wieku, Basztę Bracką z 1318 r. z herbem Polski (rekonstrukcja w 2005 r ).
„Korona Karkonoszy”
od 01 do 04.06.2017 r.
1. 01.06.2017
– wyjazd z Gorzowa do Karpacza, a po trasie zwiedzaliśmy Lwówek Śląski oraz Browar. Zakwaterowanie/bazę noclegową mieliśmy w Karpaczu w „Gościńcu Turay”.
2. 02.06.2017
- wycieczka wyjazdowa autokarem do PEC (Czechy).Wyjazd wyciągiem na Śnieżkę i zejście na stronę Polską trasą przez schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka do Świątyni Wang .
Biuro podróży
3. 03.06.2017
- wycieczka wyjazdowa autokarowa do Szklarskiej Poręby. Wyjazd wyciągiem na Szrenicę i przejście szlakiem na Śnieżne Kotły i zejście do Jagniątkowa Szlakiem niebieskim.
4. 04.06.2017
- żegnamy Karpacz. Wracam do domu a po drodze zajechaliśmy do podziemnego miasta Włodarz.
III Ognisko Papieskie
Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”
III Ognisko Papieskie odbyło się 22.10.2017 r. w Kołczynie z okazji upamiętnienia 39 rocznicy wyboru biskupa Karola Wojtyły na papieża.
Grupę rowerową z Gorzowa, już w Rudnicy, witał ks. Andrzej Jędrzejowski i życzył miłej wycieczki w okolice Kołczyna, którą poprowadził p. Bogdan Pawlak z Kołczyna.
Ks. Andrzej Jędrzejowski odprawił w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Kołczynie uroczystą mszę św. dla wszystkich zgromadzonych, podczas której poświęcił nowy proporzec Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” przywieziony przez prezesa Oddziału Ryszarda Bronisza. W czasie kazania nawiązał do 50 rocznicy Oddziału i 39 rocznicy wstąpienia biskupa Karola Wojtyły
na tron Piotrowy.
Po mszy św. na Placu pod Dębami im. Jana Pawła II, z okazałymi dębami, odbyło się świętowanie mieszkańców Kołczyna i przybyłych członków i sympatyków Oddziału. Gorąca herbata i kawa z pysznymi ciastkami zachęciła wszystkich do śpiewania, oczywiście ze słynną „Barką” na samym początku. Przy ognisku pieczono kiełbaski i wspominano spotkania z papieżem Janem Pawłem II, szczególnie to z 1997r. w Gorzowie. Mieszkańcy Kołczyna wyrazili chęć kontynuowania takich spotkań w przyszłych latach. Prezes Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” dziękował za gościnę i potwierdził organizowanie Ognisk Papieskich w Lipkach Wielkich i Kołczynie.
III Ognisko Papieskie ze strony Oddziału w porozumieniu z władzami Kołczyna przygotował członek Zarządu Oddziału kol. Stasiu Golumski.
,
Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska
VIII Rajdzik Pieszy
z cyklu „Cztery Pory Roku” – jesień
Dnia 8.10.2017 odbył się VIII Rajdzik Pieszy z cyklu „Cztery Pory Roku” – jesień
Trasa: start i meta Castorama, cel: Strzelnica sportowa za Wojcieszycami, dł.trasy 16 km
Uczestnicy:
Bożena Jarych-organizator, Krystyna Kamińska, Zosia Bednarska, Ela Gołębiowska, Irenka Kajdanek, Andrzej Jarych, Halina Terpiłowska, Łucjan Terpiłowski, Grażyna Świątek
WYCIECZKA DO SZCZECINA
7.10.2017
7.10.2017 r. odbyła się wycieczka do Szczecina, w której uczestniczyli członkowie i sympatycy Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”.
Uczestnicy zwiedzili Centrum Dialogu „Przełomy”. Jest to pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Budynek zagłębiony jest w Plac Solidarności, naprzeciw Filharmonii Szczecińskiej. W Centrum Dialogu prezentowane są przełomowe dla historii powojennej Polski momenty w formie eksponatów, filmów i zdjęć. Pokazano je w częściach: Grudzień’70, Styczeń’71, Sierpień’80, Grudzień’81, Sierpień’88 i Czerwiec’89. Była również wystawa czasowa Rafała Wersztera „Maski”.
Plac Solidarności wieńczy Anioł Wolności, rzeźba Czesława Dźwigaja, upamiętniający ofiary grudnia 1970 r. w Szczecinie.
Wieczorem wszyscy uczestniczyli w koncercie zespołu „Piwnicy pod Baranami” p.t. „Ta nasza młodość...” w Filharmonii Szczecińskiej im Mieczysława Karłowicza. Zespół zaprezentował najpiękniejsze i największe przeboje, a wystąpili najwięksi i najwspanialsi artyści zespołu.
Budynek filharmonii wygląda imponująco, posiada dwie sale koncertowe. Koncert odbył się w Sali symfonicznej zwanej „Słońce”, a to dlatego, że ściany wyklejone są płytkami sztucznego złota.
Biuro podróży
To był zaczarowany wieczór ze śmiechem i łezką w oku. Przeżyliśmy podwójnie „tę naszą młodość”, raz w muzeum i powtórnie w filharmonii.
Wycieczkę zorganizowała i prowadziła kol. Maria Karbowska.
Tekst i zdjęcia – Maria Karbowska
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W dniach 24-25.06.2017 r. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Wrocławia, w której uczestniczyły 42 osoby – członkowie i sympatycy Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon”.
Organizatorem wycieczki była kol. Maria Karbowska.
W pierwszy dzień uczestnicy wzięli udział w mega widowisku – operze „Faust” Charlesa Gounodawy stawianym przez Operę Wrocławską w Hali Stulecia. Wraz z ponad trzytysięczną widownią oglądaliśmy wspaniałe widowisko z efektami specjalnymi, z doskonałą obsadą głosową, szczególnie roli Mefistofelesa.
Przed spektaklem nowi członkowie naszego Oddziału otrzymali legitymacje członkowskie. Były to: Jolanta Chojnicka i Anna Grabowska.
Na drugi dzień zwiedzaliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, czyli centrum wiedzy o wodzie w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach wody. Wewnątrz w fascynujący sposób pokazano znaczenie wody dla człowieka. Stworzono tam oryginalną scenografię oraz ponad 60 monitorów dotykowych. W kolejnych pomieszczeniach prezentowano takie tematy jak: głębie oceanów, człowiek i woda, historia inżynierii wodnej, różne stany wody, historie morskich zdobywców, motyw wody w religiach.
Następnie zwiedzaliśmy Pawilon Czterech Kopuł, a w nim od roku działające Muzeum Sztuki Współczesnej. Mieliśmy możliwość zobaczenia prac Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego, Władysława Hasiora i wielu innych. Dla nas to był wielki prezent ze strony muzeum, bo mogliśmy w jednym miejscu zobaczyć dzieła tylu genialnych malarzy i rzeźbiarzy.
Potem poszliśmy do Zamku Królewskiego, do jego wnętrz i ogrodów. O historii Pałacu i jego zbiorach opowiadała nam, jak zawsze z pasją, przewodniczka Elżbieta Zielińska.
Była to bardzo udana wycieczka łącząca muzykę ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, co uczestnicy bardzo sobie cenią i są wdzięczni Oddziałowi za ich organizację.
Maria Karbowska
Zdjęcia – Maria Karbowska
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
Oddział Zakładowy PTTK „Stilon” zorganizował w dniu 10.06.2017 r. wycieczkę do Wrocławia. Organizatorem była kol. Maria Karbowska.
Wycieczka była zaspokojeniem pragnień wielu członków i sympatyków Oddziału wzięcia udziału w koncercie Drezdeńskiej Orkiestry Symfonicznej, a jednocześnie zapoznania się z architekturą Narodowego Forum Muzyki. W wycieczce wzięło udział 38 osób.
Narodowe Forum Muzyki jest to najnowocześniejszy obiekt koncertowy w Polsce, a nawet na świecie autorstwa Stefana Kuryłowicza. W budynku są aż cztery sale koncertowe. W jednej z nich, na ponad 1800 miejsc, zagrała Drezdeńska Orkiestra Symfoniczna.
Drezdeńska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najstarszych orkiestr świata, została założona w 1548 r. W czasie koncertu orkiestrą dyrygował światowej sławy brytyjski dyrygent Daniel Harding. Orkiestra zagrała utwory dwóch kompozytorów: Gustawa Mahlera utwór „Blumine” z I Symfonii D-dur „Tytan” i utwór „Kindertotenlieder” Antonina Dvoraka VIII Symfonię G-dur op.88, B.163. Szczególnie wzruszył nas utwór „Kindertotenlieder” („Pieśni na śmierć dzieci). Był to zbiór pieśni o śmierci dzieci wykonanych przez cenionego na świecie barytona Matthiasa Goerne.
Biuro podróży
Koncert w Narodowym Forum Muzyki sprawił, że poczuliśmy się szczęśliwymi ludźmi, bo jednego wieczoru obcowaliśmy z Drezdeńską Orkiestrą Symfoniczną z Niemiec, Danielem Hardingiem z Wielkiej Brytanii i barytonem Matthiasem Goerne z Niemiec, a wszystko to we Wrocławiu.
Przed koncertem nowi członkowie Oddziału Zakładowego PTTK „Stilon” otrzymali legitymacje członkowskie. Byli to: Elżbieta Jagielska – Stećków, Jolanta Walorek i Maria Zwieruho.
Maria Karbowska
Zdjęcia – Maria Karbowska