Kronika 2023


GRANDIOSO Orliński śpiewa GLUCA

 

„GRANDIOSO Orliński śpiewa GLUCA” - tak nazwała koncert Filharmonia Szczecińska, w którym w dniu 18 stycznia 2023 r. uczestniczyła grupa 40 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon”.

 

Filharmonia Szczecińska nazwą GRANDIOSO nazwała cykl koncertów poświęconych wielkim dziełom symfonicznym. W jego ramach prezentowane są dzieła najważniejszych kompozytorów muzyki klasycznej, które z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie wykonują wybitni soliści i dyrygenci.

 

Dzisiejszego wieczoru zaśpiewał światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński. Usłyszeliśmy go w jednej z najdoskonalszych oper barokowych „Orfeuszu i Eurydyce” Christopha Willibalda Glucka w wersji instrumentalnej. „Orfeusz i Eurydyka” to mit opowiadający o miłości pokonującej śmierć. Orfeusz to postać, która boskim śpiewem potrafi poskromić piekielne upiory. Oglądaliśmy duchową przemianę, rozterki, wewnętrzną walkę, upadek i wreszcie zwycięstwo głównych bohaterów – Orfeusza, Eurydyki i Amora.

 

Orlińskiemu towarzyszyła znakomita mezzosopranistka Natalia Kawałek oraz sopranistka Sylwia Stępień. Grała orkiestra Il Giardino d’Amore, specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku, pod batutą Stefana Plewniaka, założyciela orkiestry. Wraz z nimi grali wybrani instrumentaliści i śpiewał chór Filharmonii Szczecińskiej.

 

Publiczność przybyła licznie, złota sala filharmonii wypełniona była po brzegi. Zakończenie koncertu wszyscy przyjęli potężnymi brawami i głośnym aplauzem na stojąco, kilkakrotnie wywołując solistów i dyrygenta orkiestry. Nie obyło się bez bisu, ponownie oklaskiwanego głośno i długo. Dla naszej grupy to był szczęśliwy wieczór, bowiem usłyszeć na żywo Jakuba Józefa Orlińskiego zdarza się rzadko. Urzekł nas głosem, młodzieńczą figurą i talentem aktorskim.

 

 

 

Po koncercie, zarówno on, jak i maestro Stefan Plewniak chętnie rozdawali autografy. Parafrazując Alberta Einsteina mogę powiedzieć, że nie można wątpić w ludzkość, wiedząc, że Jakub Józef Orliński jest człowiekiem. Na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Z ramienia Zarządu Oddziału PTTK „Stilon” wyjazd do Filharmonii Szczecińskiej przygotowała i prowadziła – Maria Karbowska.

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Marian Piekarczyk, Maria Karbowska, Bernarda Burghardt, Roman Buszkiewicz, Danuta Rogowska i zdjęcia prasowe

 


 

 

 

 

PIĘĆDZIESIĄT LAT PO WIELKIEJ WYSTAWIE
KRĄG ARSENAŁU 1955-2005

 

 

13 stycznia 2023 r. grupa 30 członków i sympatyków Oddziału PTTK „Stilon” odwiedziła Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta – Filię Spichlerz.

 

Inspiracją pójścia do muzeum był fakt, że muzeum posiada oryginał obrazu Andrzeja Wróblewskiego „Głowa mężczyzny na czerwonym tle”. Muzeum zakupiło obraz w 1979 r. w celu powiększenia zbioru „Krąg Arsenału 1955”. Informację przekazała Maria Karbowska podczas spaceru z cyklu „Śródki – Śladami murali gorzowskich” przy omawianiu muralu reklamującego Muzeum Lubuskie jak i obraz „Głowa mężczyzny na czerwonym tle”.

 

Przewodniczka muzealna, pani Kamila oprowadziła nas po obecnej ekspozycji ponad 200 obrazów (z posiadanych ponad 500) ze zbioru „Krąg Arsenału 1955”, w tym słynnego, omawianego obrazu „Głowa mężczyzny na czerwonym tle” i innych: „Dziecko”, „Miasto”, „Rozstrzelanie” autorstwa Andrzeja Wróblewskiego.

 

Muzeum posiada 23 obrazy, które były eksponowane na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Przewodniczka omawiając obrazy zwracała naszą uwagę na ich kolorystykę, grubość warstwy farby, cały czas podkreślając jakie uczucia zostały wyrażone przez twórców, jako sprzeciw przeciw narzuconej formie tworzenia dzieł w okresie socrealizmu. Czasami sprzeciw był opłacony ostracyzmem, utratą zarobkowania, czy nawet osadzania w więzieniach, za to, że malarze chcieli malować „po swojemu”. Pokazała też nam obraz Marka Oberländera „Cebule”, stanowiący okładkę do albumu „Pięćdziesiąt lat po wielkiej wystawie. Krąg Arsenału 1955-2005”, który każdy zwiedzający otrzymał na wejściu do muzeum.

 

Na wystawie są trzy szkice Andrzeja Wajdy, wielkiego przyjaciela Andrzeja Wróblewskiego, który za jego namową zwrócił się w kierunku filmu. Zobaczyliśmy obrazy przedstawiające martwe natury, „ochłapy mięsa”, krajobrazy, obrazy o tematyce religijnej jak „Ukrzyżowanie” Jacka Sempolińskiego, czy przedstawiające dziecięcą wyobraźnię „Król i Królowa” Krystyny Brzechwy.

 

Niektóre obrazy nie wymagały komentarza, były bardzo wymowne, jak „Papierowy świat” Bartłomieja Kurki, przedstawiający połamany wiatrak, symbol zniszczenia.

 

Niektórzy oglądali z okien muzeum piękną panoramę miasta, w tym trudno dostępny z poziomu ulicy mural „Zegar słoneczny”, co uwiecznili na zdjęciach.

 

Grupa została zaproszona na inne wystawy: „Kolejny wiek z archeologią” i „Życie w dawnym Landsbergu i Gorzowie”. Przyrzekliśmy solennie, że złożymy kolejne wizyty w tym przyjaznym muzeum.

 

Wyjście do muzeum, z ramienia Zarządu Oddziału, zorganizowała Maria Karbowska, jako fragment projektu „Śródki – Śladami murali gorzowskich”.

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Aleksander Grabowski, Maria Karbowska

 


 

 

 

 

 PROJEKT TURYSTYCZNY

„ŚRÓDKI – ŚLADAMI MURALI GORZOWSKICH”

 

 

Zarząd Oddziału PTTK „Stilon” rozpoczął realizację projektu turystycznego „Śródki – Śladami murali gorzowskich” autorstwa członkini Oddziału Marii Karbowskiej. Spacer pierwszy z cyklu projektu odbył się w środę, 4 stycznia 2023 r.

 

Na miejsce zbiórki przy Białym Kościele przybyło 28 członków i sympatyków Oddziału. Maria Karbowska, która jest przewodnikiem i prelegentem na tych spacerach przywitała wszystkich uczestników, wśród nich prezesów Zarządu Oddziału Aleksandra Grabowskiego i Kazimierza Kamińskiego.

 

Aleksander Grabowski zaprezentował kilka projektów nowego logo Oddziału do wyboru i zatwierdzenia przez Zarząd.

 

Maria Karbowska wręczyła uczestnikom spaceru button własnego projektu z wizerunkiem muralu GORZÓW#StądJestem, stanowiącym tło, tytułem projektu turystycznego i logo Oddziału.

 

Wybór tego właśnie muralu na tło buttonu nie był przypadkowy. Mural powstał w 2018 r. na zamówienie Urzędu Miasta na rozpoczęcie akcji promowania miasta. Urząd zaprosił do tej akcji znanych mieszkańców miasta – artystów, sportowców, pisarzy, żeby wszędzie tam, gdzie będą, opowiadali skąd są, jak mieszkają i żyją w swoim mieście.

 

Maria Karbowska wręczając buttony poprosiła o to samo, żeby członkowie i sympatycy Oddziału na licznych imprezach świadczyli o swoim mieście. Opowiedziała o treści i twórcach tego muralu, a następnie o dwóch innych znajdujących się w pobliżu: „Łuk Tryumfalny” i „Głowa mężczyzny na czerwonym tle”.

 

Dalsza droga spaceru prowadziła do Ronda Santockiego, gdzie na jednym z budynków zakwitł piękny, słoneczny mural „Kobieta wśród polnych kwiatów”.

 

Przy muralu „Wojna”, poświęconemu pamięci Zbigniewa Herberta, przewodniczka zarecytowała jego przejmujący wiersz „Wojna”.

 

Przy muralu „Kasety stilonowskie” wspomniała o sztandarowym produkcie dawnych Zakładów Przemysłu Chemicznego „Stilon”. Był to dosyć wzruszający moment, bowiem wielu członków Oddziału pracowało w tej firmie.

 

Na budynku przy ulicy Łużyckiej uczestnicy spaceru zobaczyli ostatni w tym dniu mural „Pszczółka’, prawie zanikający obraz, najstarszy z murali, ale bardzo ładny, proszący o renowację.

 

Przed dojściem do tego miejsca uczestnicy spaceru zobaczyli kilkanaście murali o różnej tematyce i stwierdzili, że one upiększają miasto.

 

Podczas pierwszego spaceru Maria Karbowska pokazała i opowiedziała o szesnastu muralach, a Aleksander Grabowski wszystkie sfotografował.

 

Uczestnicy, może nie wszyscy, wytrwali dzielnie, przemoczeni do przysłowiowej suchej nitki, bo deszcz gęsto chrzcił nowy projekt turystyczny Oddziału.

 

Następny spacer już 8 lutego 2023 roku, jak zawsze w środę. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i chętnych poznawać historię miasta uwiecznioną w muralach.

 

 Zdjęcia ze "Śródki 1"

 

Tekst – Maria Karbowska
Zdjęcia – Aleksander Grabowski